iChapaev — warcaby na golo!

W AppStore ogromna ilość wariacji na temat gier planszowych: backgammon, kółko i krzyżyk, warcaby, szachy i to tylko najbardziej popularne. Wielu ludzi opierają się na wykorzystaniu szachownicy jak pola gry. Do tego, by wyróżniać się wśród tysięcy podobnych projektów deweloperzy wspominają swoją młodość, przesłuchiwany wieczory i dziadków, szukają inspiracji w internecie, idą w końcu do biblioteki, i nocami łapczywie, leaf setki stron starych czasopism i gazet. Koledzy, chciałbym przedstawić wam «rewolucyjny-patriotyczne» grę iChapaev.

Mówić o najniższej osobowości комдива, szczególnie pragnienia i nie ma sensu, ale o grze zwanej popularnie «Chapaev» lub «Чапаевцы» kilka słów powiedzieć warto. Mimo, że sama akcja odbywa się na szachownicy, jej krewnym można uznać bilard. Na tablicy są umieszczone warcaby przeciwnych kolorów w ilości 8 sztuk naprzeciwko siebie. Zadaniem gracza wybić kliknięciem pionki przeciwnika z pola, pozostawiając ich w grze. Przejście uderzenie dzieje się w przypadku, gdy za polem gry okazuje się flara kicker, albo nie wybija pionek przeciwnika. W każdej nowej rundzie figury zwycięzcy w kolejce do następnej linii komórek. Po dotarciu do przeciwnej strony pola wygrywasz w bitwie i wziąć do niewoli jednostkę bojową przeciwnika. Po dotarciu do ostatniej warcaby chwycić samego Чапая.

IMG_0085

(*gdyby ludzie byli trochę mądrzejszy — wojna domowa wyglądał by właśnie tak)

Trzeba też wspomnieć o styl gry. Oprócz donośnego nazwy iChapaev, co już samo w sobie przyciąga uwagę, świetnie wykonana ikona aplikacji — na czerwonym tle, zwycięsko взнимая szablę, stoi człowiek z wiadrem na głowie. Cudzoziemiec będzie wyjątkowo intryguje, ale wszyscy wiemy po co temu facetowi szabla i że ma na czubku głowy. Gem-projekt boiska zrealizowane po prostu doskonale: deska wygląda deską, drut kolczasty, drut kolczasty, warcaby jak warcaby, wąsy Czapajew obecne i oczywiście złośliwie uśmiecha uroczy белогвардеец. Świetnie! Dodaje wiele smaku muzyka z znanych piosenek: «Szlak frontu», «Kuplety Kuročkina» i «Piosenka o miecz», wielu będzie nawet śpiewać podczas gry.

IMG_0090

Menu aplikacji składa się z pięciu rozdziałów. Należy zwrócić uwagę na pozycję «Ustawienia», zwiększając poziom trudności na «Średnio» lub «Ciężko» można dodać grze atrakcyjności, opcje te będą miały wpływ na sposób celowania. Więcej informacji, zapoznać się z regulaminem w zakładce «O programie». Można grać ze sztuczną inteligencją lub z przyjacielem «Petka», to są odpowiednie tryby «Jeden/Dwóch graczy».

IMG_0092

W przyszłych wersjach programu chciałbym zobaczyć wariacje na temat «rodzajów wojsk», jak to bywa w niniejszym Чапаеве». Na przykład, w przypadku wygranej w następnej rundzie warcaby ustawiają się w postaci «Czołgów» (warcaby są symbolem diamentu na cztery, ostrym kątem do przeciwnika), można by dodać duży ciężki kawałek (генеральскую), takie innowacje dodawali grze różnorodności.

IMG_0086

(*ile nie graj, a zwycięstwo przypadnie nadal biały)

Tworząc swój debiutancki aplikacja dla iPhone, twórca Mikołaj Веревкин liczył przede wszystkim na rosyjską publiczność, widać to na wszystkich elementach gry, muzyka, design — wszystko to mogą ocenić tylko ludzie z pewnymi historycznymi i kulturowymi korzeniami. Takich projektów, skierowane do nas «twarz», w ogromnej runetu trochę.

«иЧапаева» można kupić w AppStore za $0.99 klikając na ten link. Dla czytelników Макрадара mamy trzy wpisaniu kodu. Badania rozlosujemy je wśród autorów komentarzy do tego postu. :-) Pomoże nam w tym, jak zwykle, generator liczb losowych. Nazwiska zwycięzców ogłosimy w środę. Idź do niego, gra jest świetna.

AKTUALIZACJA. Oto nazwiska zwycięzców: Siergiej (komentarz nr 10), Kate (nr 1) i Sergey Tugarinov (nr 7). Ci zawsze wysyłane kody i instrukcje ich użycia, sprawdzać skrzynki. :-)