Jak zwiększyć moc netbooka: kilka prostych wskazówek

Wielu właścicieli komputerów dość dwuznaczny stosunek do нетбукам. Urządzenia, które stały się pośrednikami między smartfonami i pełnowymiarowe laptopów, pozwalają pracować dosłownie w każdym miejscu, nie zależy od obecności przewodowego Internetu i zasilania. Jednak ograniczenie możliwości często odpycha wielu potencjalnych użytkowników od zakupu netbooka.

Moje doświadczenie z netbook wynosi prawie dwa lata. Pierwsze urządzenie o przekątnej ekranu w siedem cali to było za mało, ale i z nim nie potrafił pracować i przygotowywać teksty i opinie. 10-calowy ekran okazał się bodaj czy nie jazda marzenia.

Jednak i taka ekran jest zbyt mały dla niektórych stron internetowych i aplikacji. Kilka prostych rad pozwoli rozwiązać główny problem netbook – mały rozmiar ekranu i osiągnąć maksymalnie efektywnego ich wykorzystania.

1. Użyj narzędzia Winsupermaximize i ukryć pasek zadań

Ta aplikacja jest w stanie ujawnić na cały ekran okna folderów i aplikacji – tak samo jak i w trybie pełnoekranowym w przeglądarce. Przełączanie w tryb pełnoekranowy odbywa się za pomocą przycisku WIN + F11.

Jeszcze kilka centymetrów ekranu roboczego pozwoli zaoszczędzić automatyczne ukrywanie paska zadań systemu Windows.

2. Przechowuj pliki w Dropbox

Dropbox dosłownie uratuje każdego użytkownika od konieczności zapamiętywania, gdzie znajdują się pliki — na ekranie komputera lub na netbooku.

Nie bądź leniwy, aby zainstalować klienta na swoje komputery i można łatwo śledzić aktualizację plików. Dokumenty będą synchronizowane bez żadnego udziału użytkownika.

3. Użyj wirtualne pulpity VirtuaWin

Ten program umożliwia tworzenie wielu wirtualnych pulpitów i umieszczać na nich żądaną foldery i ikony. Do tego nie do końca normalnego interfejsu, oczywiście, trzeba się przyzwyczaić, ale warto. A jeśli jeszcze dostosować skróty klawiaturowe, aby przełączać się między oknami, brak miejsca pracy będzie praktycznie niezauważalne.

4. Zainstalować przeglądarkę Google Chrome

Ta przeglądarka lepsza od innych jest przeznaczony do pracy z нетбуками. Front-end elementy w nim zajmują znacznie mniej miejsca, niż w przypadku innych programów do surfowania po internecie.

5. Użyj przenośne programy

Podczas korzystania z netbooka należy zwrócić uwagę na przenośne programy – te, które nie wymagają instalacji i mogą pracować od razu po zakończeniu kopiowania plików na komputer. Można zaoszczędzić dużo czasu, aby skonfigurować środowisko pracy. Wspaniały wybór przenośnego oprogramowania można znaleźć np. na tej stronie.

7. Należy pamiętać o przydatnych wtyczek do Firefox

Szereg specjalnych wtyczek do przeglądarki Firefox pozwolą zaoszczędzić miejsce na ekranie i zrobić pracę z netbook bardziej wygodne.

Oto niektóre z nich:

— Fission

Ten plugin usuwa pasek stanu w dolnej części okna przeglądarki i umieszcza go obok paska adresu.

— Tree Style Tabs

Plugin zamienia poziomy pasek z zakładkami w pionową. Dzięki temu karta będzie lepiej widoczne w oknie przeglądarki.

— Personal Menu

Wtyczka ta pozwala usunąć standardowe menu Firefox i uwolnić w ten sposób miejsce na ekranie. Zarządzanie poprzez przeglądarkę odbywać się będzie za pomocą pionowego paska.