Apple i inne firmy są oskarżeni o naruszenie patentu

Mały, do tego nieznana firma Tsera LLC pozywa Apple, Microsoft i inne firmy produkujące różne przenośne gadżety. Zarzut polega na tym, że firmy te naruszył patent na wykorzystanie w technice urządzenie wskazujące — touchpad.

Wśród oskarżonych znaleźli się nie tylko producenci iPod (Apple) i Zune (Microsoft), ale i inne firmy, takie jak amerykańskie jednostki koreańskich firm Cowon, iRiver i LG, europejskie firmy Bang & Olufsen, Philips i TrekStor, a nawet chiński producent klon iPhone — Meizu.

Twierdzeniom przedstawicieli prokuratora — Tsera — każda z 20 firm odpowiadających naruszyła w ten czy inny sposób patent od 2003 roku, zasada działania touchpada – przesuwa palcami po powierzchni urządzenia, bez konieczności oglądania na odtwarzaczu, aby zrozumieć, jakie działania są wykonywane.

Jak zwykle bywa w takich przypadkach, sam patent sformułowane bardzo niewyraźny. A w ipodzie i Zune, na które zwrócono szczególną uwagę, praca gładzików «click pad» opiera się tylko do przewijania do przodu i do tyłu i w prawo,-w lewo (w Zune), a nie na skomplikowanych manipulacjach.

Firma Tsera ma nadzieję uzyskać największy zysk to właśnie od Apple, i dlatego jej przedstawiciele twierdzą, że kierownictwo Apple została poinformowana stosunkowo patentu we wrześniu 2004 roku, jednak firma nadal produkuje swoje iPod classic i iPod nano, nie płaci licencji na korzystanie z patentu. W celu Tsera w przypadku zwycięstwa w sądzie zmusić wszystkich oskarżonych zapłacić jej odszkodowanie za prawo do korzystania z patentu. W tej chwili żaden z oskarżonych firm nie skomentowała pozew, który, nawiasem mówiąc, wymaga oficjalnego sądu z udziałem przysięgłych.

Nasza opinia: kolejny przypadek, kiedy trolle patentowe utrudniają prawdziwego postępu.