Apple. Krótka historia interfejsu graficznego. Część czwarta, ostatnia: nasze dni

Bad artists copy. Great artists steal.

Pablo Picasso.

Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works.

Steve Jobs

Be a yardstick of quality. Some people aren ‘ t used to an environment where excellence is expected.

Steve Jobs

Tak samo, jak dwadzieścia lat temu Apple jest jednym z liderów w dziedzinie human machine взаимдействия. Tak, od tego czasu obszar znacznie się rozwinęła, powstało wiele nowych firm, swoimi laboratoriami są wszystkie olbrzymy компьютеростроения, ale nawet teraz Apple można wcielać w gotowych komercyjnych produktach to, że inni nie udało się doprowadzić do pożądanego poziomu lub nie wyprowadzili dalej ścian laboratoriów. Tutaj ważną rolę odgrywa nie tylko to, co Apple robi, ale i to, co robi.

Oto tylko kilka przykładów…

Spotlight. Na długo przed pojawieniem się takiej możliwości w systemie OS X podobną funkcję ogłosił Microsoft. Co prawda, z właściwą firmy optymizmem рэдмондовские towarzysze uważali, że do czasu ich dziecko będzie иметьф айловую system nowej generacji, zintegrowaną z bazą danych, a także rozpoznaje polecenia języka naturalnego (po angielsku oczywiście), przetwarza zapytania w stylu «Where are bill’ s documents from yesterday?». Co stało się z Microsoft w praktyce wiemy (a wyszło coś znacznie bardziej powolne i dziwne, niż w przypadku produktów Google/Yahoo i im podobni), Spotlight jest jednym z selling point ‘ ów najnowszych wersji systemu OS X.

Multitouch. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przez kilkanaście lat, a coś podobnego można zobaczyć w filmie Starlight Bruce ‘ a Тоньязини w reżyserii im do Sun. iPhone samym stał się pierwszym urządzeniem, выведшим technologię do masy.

Spaces. Wirtualne pulpity są aktywnie używane od ponad dziesięciu lat, tylko podobne wygody i piękno decyzji ja do tej pory nie spotkałem się nigdzie (choć i brał udział w rozwoju jednego z tych produktów).

Time Machine. Powiedz mi szczerze, czy używał ktoś z was do pojawienia TM produkty do tworzenia kopii zapasowych? I często? Próbowałem wszystkich: od Acronis True Image do самописных skryptów, jednak dla przejrzystości dla użytkownika, łatwość pracy i wygodę analogów nie spotkałem. A przecież wydawałoby się, że proste: siedź i rób przyrostowe tworzenie kopii zapasowych, zastępując duplikaty хардлинками. Dobra ostatnie nie są nowe.

Safari. Wiele nowego można wymyślić w mechanizmie łączenie/łączenie kart? Lub wyszukiwania na stronie, który istniał w przeglądarkach na długo przed pojawieniem się Safari 3? Jak dobrze pokazuje przykład, ciekawy, nowy — tylko przyniósł do umysłu stare.

Listę można ciągnąć bardzo długo…

Tak, Apple nie do obrony, a do tego jest sporo przykładów: od nieostrożnego potwory iTunes do подглючивающего w najbardziej nieodpowiednim momencie Airport lub brzydkich dialogów połączenia zasobów sieciowych. Można do sterty przypomnieć QuickTime, niewygodny udostępnianie plików lub szydzić nad Mighty Mouse, dodając tutaj awarie aplikacji w razie niezgodności wersji OS… Z drugiej strony, kto w tym świecie jest doskonały? Nawet mając sporo wad produkty Apple przyciąga użytkowników z całego świata swoją prostotą, elegancją i wzornictwem.

EOF