Google twierdzi: sklepy z aplikacjami nie ma przyszłości

Pomimo faktu, że użytkownicy produktów Apple aktywnie pobierają aplikacje do swoich iphone ‘ ów i тачей z internetowego sklepu AppStore (w tej chwili został zakupiony i pobrany ponad 1,5 miliardów aplikacji), wiceprezes Google ds. rozwoju W Vic Гандотра (Vic Gundotra) twierdzi, że sklepy z aplikacjami jak AppStore wkrótce staną się archaiczne. Przecież przyszłość wszystkich urządzeń – w internetowych aplikacjach.

To zdanie Гандотра wyraził na konferencji Mobilebeat w San Francisco, o czym pisze publicysta «Financial Times» Chris Наталл (Chris Nutall). Twierdzeniom Гандотры, nawet firma Google nie jest w stanie objąć całą gamę urządzeń. Zbyt wiele różnych platform, począwszy od Apple iPhone OS, kontynuując BlackBerry do MS Windows Mobile, Google Android, Symbian. Tak, że w przyszłości należy liczyć na pojawienie się i aktywne wykorzystanie znormalizowanych aplikacji internetowych, funkcjonujących w środowisku zaawansowanych przeglądarek.

Гандотру poparli i inni uczestnicy konferencji – Michael Abbott (Michael Abbott), wiceprezes Palm oprogramowania i usług, i Tero Оянпера (Tero Ojanpera), wiceprezes Nokia Services.

Zaprojektowany przez Apple silnik wyświetlania stron WebKit, na podstawie którego działają przeglądarki dla smartfonów iPhone (Safari), Android i Palm, jest możliwe, będzie pierwszym krokiem do korzystania z aplikacji internetowych. W tym cross-platform narzędzia programistyczne Qt, należący do teraz Nokia, może stać się podstawą do tworzenia internetowych aplikacji.

Odnosząc się do Steve ‘ a Jobsa (Steve Jobs), Гандотра twierdzi, że szef Apple jeszcze po wydaniu pierwszego modelu iPhone wzywał deweloperów do tworzenia aplikacji sieci web. Ale na ten moment ta idea wydawała się zbyt fantastyczne, a teraz może być zupełnie inaczej.