Miejsca pracy: opowieść Włodzimierza Болотина, głównego konesera książek w rosyjskiej blogosferze

Dziś o swojej pracy opowiada Wowa Болотин — autor bloga «Pięć stron o…», księgarni projektu «Tylko do odczytu», видеоподкастер.

5B2F4478-DE28-4B4A-8DC4-C10B82E9648B.jpg

P1110116-2

Czym zajmujesz się w swojej pracy?

Obecnie mój główny projekt — wychowanie семимесячной córki. Najwięcej czasu zwracam na to Варваре. W wolnym czasie умудряюсь pisać na Twitterze.

W wolnym czasie prowadzę dla duszy blog «Pięć stron o…» i zajmuję się koordynacją zbiorowego bloga «Tylko do odczytu». To podstawowe moja praca jest obecnie. W stanie zawieszenia są teraz видеоподкаст «Dzień dobry, Moskwa!», internetowy sklep i księgarnia narzędzia (które mam zamiar zrobić w końcu stycznia).

Jak wygląda wasze miejsce pracy?

Określonego miejsca pracy lub miejsca u mnie teraz nie ma. Chociaż w domu jest duży komputer i dwa laptopy. Ogromny stoi i kurz w ostatnim czasie, używam go tylko do obróbki wideo i przechowywania informacji. Za laptopem, który podróżował ze mną w Kijowie i Rydze, my siedzimy z żoną cały czas (większość).

Z laptopa mogę usiąść na krześle lub na podłodze, kiedy nie jest zajęty z dzieckiem. Przewody muszą ukrywać — Варваре bardzo już chce za nich wytrzymać ручонками lub ugryźć swoimi dwoma zębami. Nie dochodzą ręce, aby skonfigurować router i pozbyć się przynajmniej od kabla sieciowego.

Jeszcze jest kamera — służy do fotografowania domowej kroniki, podróży i podcastów.

Sprzętu używasz?

Laptop: Acer Aspire 5100 z wyświetlaczem 15,4 cali; dwurdzeniowy AMD Turion z 512 Mb pamięci ram, dysk twardy, mały, zaledwie 80 Gb — do codziennej pracy w zupełności wystarcza.

Pulpit: Acer Aspire М1100; AMD Athlon 64 X2 Dual Core processor 4600+, 2,4 Ghz, ram — 2 Gb, hard 300 Gb. Monitor 19 cali Nec pozostał jeszcze od starego komputera, już zapomnianej konfiguracji.

Kamera Samsung Progressive HD (VP-HMX10C) z wbudowanej pamięci flash o pojemności 8 Gb — wygodny i kompaktowy, pasuje pod każdym względem.

Jakichś niezwykłych klawiatur i myszek nie mam, w tym sensie nie jest obrócony na żelastwie. Mogę wytrzymać z tym, co jest pod ręką — netbook lub młotek.

Telefon u mnie (i u żony) — Nokia 5800 ExpressMusic. Większość telefonów, które używałem, były właśnie od fińskiego producenta; kiedyś był Alcatel OneTouch 525.

Dlaczego Nokia? Podoba mi się, jest mi wygodnie.

Jakie oprogramowanie używasz?

Na laptopie stoi stara dobra Windows XP SP3, jak szła w komplecie, tak i nie zmieniała się (choć parę razy переустанавливалась). Na pulpicie — Vista SP1 — też była w komplecie; myśli jej «zabić» nie było, skarg nie było i był nawet łatwy w obsłudze. Pojęcie potrzeby przechodzenia na «siódemce» dla siebie nie widzę, więc na razie wszystko pozostanie tak jak jest.

Pakiet programów biurowych następujący: laptop — OpenOffice, desktopowych — MS Office 2007. Chociaż w ostatnim czasie, jeśli coś chcesz wydrukować, zwracam się do Google Docs. Z edytorów tekstu, dla siebie wybrałem PSPad, który jest w stanie pracować i z HTML i PHP, a nawet obsługuje połączenia FTP.

Na wszystkich systemach przeglądarkami nie jest ustawiony domyślnie FireFox; okresowo są używane Chrome i rzadziej Opera, w tym na laptopie do niedawna domyślnie był właśnie «chrom» (i im często korzysta żona Kasia). Głównym funkcjonalnej u nas jest QIP Infium (uruchomiony dnia); także korzystamy od czasu do czasu Skype.

Klientów do sprawdzania poczty e-mail lub pracy z Twitter nie. Jakoś nie przyjęły, i mi się jakoś nie było z nimi niewygodne. Z pocztą pracuję w internecie, a dla twittera używam online klienci jak Tweetree lub Brizzley. Do notatek używam Evernote, a dla zadań — Pamiętaj The Milk; ale na razie nie bardzo aktywnie.

Z programów, które często są używane — µTorrent (wiadomo do czego), do nagrywania płyt — prosty i elegancki SCDWriter, Webmoney Keeper Classic, filmy oglądamy zazwyczaj w GOM Player (rzadziej w Media Player Classic lub przez odtwarzacz dvd na 62 x calowym LCD telewizorze). Jeszcze Far Manager do pracy z FTP, Windows Live Writer do pracy z blogów, Nokia PC Suite do pracy z telefonem.

Czy jest miejsce papierze w swojej pracy?

Papier w mojej pracy jest to książki. Ponadto używam dla kreatywnych wpisów Moleskine, także do prostych i szybkich zapisów (menu i zajęć dla dzieci, różne telefony, itp.), jest zwykły notatnik na sprężynie. W domu nic nie piszę, ale w razie potrzeby w pracy drukarki może skorzystać z żona ostatnio, że ona drukowała były ludowe rymowanki dla Barbarzyńcy.

Czy istnieje konfiguracja marzenia?

Chce mi się do większej mobilności. Właściwie, to wystarczy, aby skonfigurować WiFi-punkt, połączyć wszystkie komputery i telefony w jedną sieć (być może, będę korzystać jeszcze i Live Mesh); trzeba jeszcze parę kabli i adapterów (na przykład: vga-hdmi), aby pozbyć się dysków. A mocy mi nie brakuje.

pulpitu

Przy okazji, przeczytaj inne historie o tym, jak pracują ludzie Runetu i Уанета.

Anton Popow, Małgorzata Осипенко, Mieczysława Nowikow, Max Крайнов, Jura Артюх, Siergiej Antonow.