Coworking

Czym jest dobra praca freelancera? Jesteś niezależny, masz wolny harmonogram. Z drugiej strony, w pracy w biurze też ma swoje zalety — są to przede wszystkim kontaktu z ludźmi, (który w ogóle nie jest równoznaczne wymienić), obecność struktury. Młody programista Brad Неуберг (Brad Neuberg) zastanawiał się nad tym, czy można łączyć te dwa przeciwstawne świata. Okazało się to możliwe, ponieważ pojawił się nowy ruch Coworking.

Photo © Cody Lynn Beach for The New York Times

Coworking to nowy model pracy. Tłumacze, niezależnych wykonawców, a także wszyscy ci, którzy unikał pracy na «wujka», teraz nie siedzą w domach (gdzie sama sytuacja mało przyczynia się do produktywnej pracy), a razem wynajmują pomieszczenia. Oni nadal «każdy sam siebie», ale pracują razem, rozmawiają, dzielą się pomysłami.

Jan Brzoza napisał:

Tutaj ta sama atmosfery pracy, jak i w każdym urzędzie pracy, ale sam jesteś sobie szefem i robisz swój biznes, masz okazję omówić z kolegami na stole pojawiają się pytania, czy możesz korzystać z sali konferencyjnej. Oczywiście nie wszystko może być idealne, ludzie mogą być «niewystarczające» lub po prostu przeszkadzać, ale to szczególnie.

Ruch «коворкеров» nabiera tempa. Teraz takich «pracowników» można spotkać w stanach ZJEDNOCZONYCH, Chinach, Argentynie, Niemczech… Coworking jest do granic Rosji — w Polsce i na Litwie już ich łączenia. Ale (jeszcze?) w stronie.

Powiązane linki:

  • They ‘ re Working on Their Own, Just Side by Side // The New York Times (do oglądania wymagana jest rejestracja, to nic nie kosztuje; w skrajnym przypadku można skorzystać z usług dodatek bugmenot w celu uzyskania loginu i hasła)
  • Coworking (wiki) // gdzie znaleźć pracownika
  • Coworking w «Wikipedii» (artykuł niewielka, ale jest przydatne linki)