Czytaj skuteczniej

Wszystkie czytamy książki, czy to fikcja, czy książki o samorozwoju. Ale jeśli książki «dla duszy», nie wymagają szczególnej kontroli nad stopniem przyswajanie materiału, to w przypadku naprawdę ważnych książek warto zwrócić uwagę na skuteczność swojego czytania. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci czytać wydajniejsza:

– Użyj zamiast zakładek puste papierowe karty, to zawsze będzie na czym zapisać swoje myśli, powstałe podczas czytania.

– Wnieść swoje myśli i wydaje interesujące cytaty w dzienniku (na przykład, do tych celów można wykorzystać blog), a gdy дочитаете książkę, zapisz w dzienniku krótki spis treści i swoje wnioski.

– Wykorzystanie zdobytej wiedzy. Wiele osób błędnie uważa, że czytanie to już samo w sobie proces uczenia się, ale tak naprawdę uczymy się czegoś nowego tylko wtedy, gdy wykorzystujemy te informacje.

– Zwróć uwagę na strukturę wypowiedzi. Bardzo często może ona dać nie mniej wiedzy, niż sam tekst.

– Rób sobie przerwy – przemyśl czytać po każdym rozdziale lub nawet po każdej sekcji. Jeśli na czytanie masz tylko 20 minut dziennie, to czytaj 15 minut, a pozostałe 5 minut poświęć na interpretacja uzyskanych informacji.

– Nie bój się wycofać. Jeśli książka w żaden sposób nie jest stosowany, to po prostu przestać jej czytać. Na przykład, więc warto zrobić, jeśli trzeba zmusić się czytać każdą następną stronę. Takiego odczytu nie można uznać za skuteczne.

A jak zwiększyć wydajność swojego czytania?

Wskazówka przesłany Przez Шелаевым.