Jak przygotować się do aktualizacji systemu Mac OS X

Pomimo pewność Apple w tym, że aktualizacje Mac OS X odbywają się u wszystkich użytkowników «bez żadnych kłopotów», muszę częściej słyszeć z ust właścicieli jabłkowego techniki zdanie, wypowiedziane w zwyczaju линуксоидами: «Nie było smutku — апдейтов nafaszerowała…», Więc dziś chcę opowiedzieć czytelnikom o tym, jak prawidłowo przygotować się do aktualizacji systemu operacyjnego, aby w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych nie обрости bródką wcześniej czasu.

Zrób kopię zapasową

Zawsze rób kopię zapasową systemu przed aktualizacją. Najlepszy sposób, aby wykonać pełną kopię zapasową, który potem łatwo naprawić — to używać programu Time Machine, ale również nadaje się proste klonowanie systemu za pomocą SuperDuper Carbon Copy Cloner lub innego programu.

Nie zapomnijcie sprawdzić kopię zapasową, aby mieć pewność w pomyślnym przywróceniu podczas pierwszej potrzeby. Po tym отмонтируйте dysk do бекапов lub w ogóle go wyłączyć (lub Time Capsule), aby w trakcie aktualizacji system nie dotknęła kopię zapasową, nigdy nie wiesz co może być.

Napraw bieżących problemów

Jeśli masz regularnie występują duże trudności w pracy z tą wersją systemu Mac OS X, spróbuj zdecyduje się ich w pierwszej kolejności. I mimo, że aktualizacja systemu operacyjnego może режить błędy, od poważnych problemów ze stabilnością systemu lub żelazem (np. sporadyczne awarie ponownym uruchomieniu komputera, dziwne odgłosy) zestaw poleceń w języku maszynowym was nie zbawi.

Wykonaj «generalne sprzątanie»

Spróbuj przeprowadzić na komputerze porządki. Nie łopatami i grabiami, oczywiście, a za pomocą specjalistycznych narzędzi jak OnyX, Snow Leopard Cache Cleaner, IceClean, Yasu, Cocktail, lub dowolny inny. Jeśli to robić lenistwo, to przynajmniej uruchom system w trybie awaryjnym (przy tym podjąć niektóre skrypty dla zapobiegania systemu) i użyj narzędzia dyskowego (Disk Utility) dla «Przywracanie dostępu».

dysk to złom

Odłącz urządzenia peryferyjne

Jeśli masz zewnętrzne USB lub Firewire-urządzenia, należy je wyłączyć z systemu przed aktualizacją, ponieważ mogą one zakłócać proces instalacji. Również mogą stać się źródłem problemów przy pierwszym uruchomieniu po zakończeniu instalacji aktualizacji, ponieważ system ponownie konfiguruje urządzenia i bootowalną pamięć podręczną. Nie martw się, w przyszłości będzie można podłączyć je z powrotem.

Na idei, wykonując te czynności, będziesz o krok bliżej do sukcesu aktualizacji.