Nowe Mac Mini okazały się bardzo szybko

Mac MiniNie tak dawno temu firma Apple wprowadziła do sprzedaży nową linię komputerów Mac Mini. Wśród zmian – szybszy procesor i większą ilość pamięci ram. Autorzy magazynu Macworld przeprowadzili badania kontrolne swoich komputerów Mac mini. Ogólnie rzecz biorąc, na podstawie wyników można stwierdzić, że szybkość pracy nowych komputerów od Apple znacznie wzrosła.

W nowej serii Mac Mini, jak wiadomo, są dwa modele procesora Core 2 Duo o częstotliwości 2,26 Ghz (taka Mac mini kosztuje $599) i 2,53 Ghz ($799). Ponadto, w modelu za $599 zainstalowane 2GB pamięci ram, a w modelu za $799 – 4 GB. Pojemność dysku twardego nie zmieniła się, w modelu za $599 to 160 GB, a w modelu za 799 dolarów – to 320 GB. Oczywiście, w zestawie Mac mini nadal nie wchodzą klawiatura, monitor i mysz.

Przy porównaniu dwóch nowych Mac mini, różnica między ich wydajność wynosiła około 10%. Taki wynik został uzyskany w trakcie 17 testów.

Jeśli porównać nowy komputer Mac mini za $799 z poprzednim modelem w tej samej cenie, ale z ilością pamięci ram 2 GB, odnowionego «Mini» wymagane jest, w sumie, o 16% mniej czasu na wykonanie wszystkich zadań. W szczególności, badania w pracy z Photoshop Mac mini z pamięcią 4 GB zakończył na 15% szybciej, a testy w Aperture – 16% szybciej, niż model z prędkością pracy cpu 2,53 Ghz poprzedniej generacji.

A oto model za $599 z częstotliwością procesora 2,26 Ghz na 7% przekroczyła wydajności model za $599 poprzedniej generacji (procesor 2 Ghz, RAM — 1 GB). Ponownie, z zadaniami w programie Photoshop nowy model pracowała na 7% szybciej, a w Aperture – o 5% szybciej.

Warto również zauważyć, że w nowej serii Mac mini jest i serwera w wersji, w której zamiast napędu optycznego zainstalowana drugi dysk twardy.

Z wynikami badań można zapoznać się na tej stronie.