Nowe patenty Apple: head-dostrajanie i optymalizacja treści pod poziom naładowania baterii

Jakiś czas temu Internet «eksplodował» wiadomości o wdrożeniu nowej technologii – tzw. head-tracking (określenia położenia kamery w scenie na monitorze w pozycji głowy gracza/operatora). Jest ona przeznaczona do tworzenia trójwymiarowej wirtualnej rzeczywistości na ekranie komputera lub telewizora za pomocą aparatu pilota Wii Remote.

Dzięki kamerze system określa położenie użytkownika w przestrzeni i dostosowuje obraz do każdego po kolei kierunkach jego głowy. W ten sposób użytkownik otrzymuje bardziej intuicyjny gameplay – dzięki możliwości interakcji z otoczeniem i czuć się w niej.

02_Head-tracking_1

Taką samą technologię firma Apple planuje wprowadzić w swoje produkty, na podstawie korzystania z aparatu lub innego ekranu dotykowego urządzenia, a nawet już otrzymała patent na tworzenie odpowiedniej aplikacji.

02_Head-śledzenie-iPhone_2

«Ustala pozycję użytkownika w przestrzeni, przyrząd może zmieniać wizję trójwymiarowych obiektów na ekranie. Za pomocą przesunięcia obrazu obiektów na wyświetlaczu będą się zmieniać, co stworzy wrażenie oglądania ich pod różnym kątem». Jak czytamy w opisie nowej aplikacji. Ponadto, dzięki tej technologii elementy na ekranie będą odbijać światło, a nawet środowisko (jeśli posiadają odpowiednią powierzchnią). To zapewnia bardziej realistyczny efekt.

02_Head-tracking_object_3

Twórca technologii head-tracking – Johnny Chung Lee (Johnny Chung Lee), w tym czasie był studentem Uniwersytetu Carnegie Мелон (Carnegie Mellon University) (2007 rok).

02_Patent drugi - wideo adjustment_4

Jeszcze jeden patent uzyskany Apple, stanowi funkcję określenia wymaganego do odtwarzania różnego wideo naładowania baterii. (Jeśli naładowania okaże się za mało, aplikacja pozwoli dostosować treści – rozdzielczość obrazu, szybkość transmisji wideo danych w bitach, jasność, głośność i inne cechy.) Dzięki takiej opcji wideo, użytkownik może przeglądać i do końca, nawet przy niewielkim poziomie naładowania baterii.