Platformy mobilne stały się kopalnią złota dla deweloperów

Smartfonów i komunikatorów różnych gatunków stali się prawdziwą żyłą dla programistów, którzy czerpią zyski z tworzonych dla tych urządzeń aplikacji.

To udowadniają prognozy przedstawione analitycznej firmy Screen Digest. Według opublikowanych danych, przychody z aplikacji mobilnych wyniesie na koniec 2013 r €100 miliardów (lub $143,5 mld). Znaczna część tortu dostanie Apple.

Prognoza

$12,3 mld będą odbierane od bogatych mediów treścią serwisów oferujących mobilne kablowa, filmy, muzykę i gry, a to jest 50% więcej niż w 2009 roku. W szczególności, zysków telefonów muzycznych serwisów jak Spotify wzrośnie o 25% do 2013 r. (i wyniesie $4,5 miliard), nawet pomimo spadku sprzedaży dzwonków. A zyski z gier dla urządzeń mobilnych będą równe około $4 mld na koniec 2013 roku.

W tej chwili na rynku aplikacji mobilnych zdominowany przez Apple ze swoim magazynem online ze sklepu App Store. Ale z czasem konkurenci firmy też zaczną aktywnie tworzyć urządzenia mobilne obsługiwane własnym sklepem internetowym. Na przykład, komunikatory na bazie Google Android. W przyszłości deweloperzy pojawi się wybór z kim współpracować. Oprócz Apple, rynek zajmą Google, Nokia, Samsung, Microsoft, Vodafone, RIM, Palm i Orange. Zdaniem analityków, najbardziej popularne są te firmy, które oferują deweloperzy najlepsze zestawy narzędzi do tworzenia aplikacji dla ich platform.