Przeszkody na drodze wydajności: Wielozadaniowość

Autor tego postu — Calin Jurij.

Wifi osób

Mit o wielozadaniowości. Obalenie mitu

Główną przeszkodą na drodze wydajności dla wielu ludzi jest to, że oni wierzą w zwiększenie swojej produktywności poprzez wielozadaniowość. W celu sprawdzenia prawdziwości tego mitu proponuję przeprowadzić prosty eksperyment. Do tego potrzebny jest stoper i arkusz papieru.

Mark Twain mówił, że: «Istnieje Kłamstwo, wierutne kłamstwa i statystyki». Parafrazuję jego следубщим sposób: «Istnieje kłamstwo, wierutne kłamstwo i wielozadaniowość».

Wielozadaniowość gorzej kłamstw. Problem wielozadaniowości tkwi w tym, że wielozadaniowość stała się swoistym elementem współczesnej kultury i spokojnie przyjmuje się ludźmi jako norma. Obecnie przyjmuje się, że im więcej jednoczesnych zadań ty decydujesz – tym bardziej produktywne wyglądasz w swoich oczach i oczach innych ludzi i kolegów.

Cała sztuka polega na tym, że nasz mózg nie może pracować jednocześnie z wieloma zadaniami i jest on zmuszony szybko przełączać się z jednego zadania na inne (istnieje liczba Millera: 7±2 semantyczne jednostki).

Wielozadaniowość = cena przełączać się między zadaniami. Tam, z powrotem w sposób ciągły.

Negatywne skutki wielozadaniowość

1. Podczas pracy w trybie wielozadaniowym czas potrzebny do ukończenia spraw znacznie wzrasta. Jedna właścicielka firmy skarżyła się, że jej zajmuje dużo czasu na wykonywanie prostych operacji: ona jednocześnie pisała list do swojego klienta, dawała zlecenia jego pomocnikiem i rozmawiałam telefonicznie z dostawcą. I na te 3 zadania ona poświęciła 1 godzinę (aż nie zakończyła ostatnie zadanie). Ale kiedy ona nastąpiła zaleceń i podzieliła zadania jedną od drugiej, to okazało się, że telefon zajął ma 7 minut na rozmowy z asystentką zajął 3 minuty, a pisanie maili do klienta trwało 3 minuty. Ogółem: 3 zadania zostały pomyślnie zakończone w ciągu 13 minut.

Z tego powodu wielu ludzi pod koniec dnia pojawia się uczucie, gdy czują się wyczerpana: cały dzień oscylował, ratowali świat, decydowali mnóstwo pytań, a wynik minimalny, prawie nic nie zostało zakończone.

Można żonglowały zadaniami i oscylował między nimi, ale prawie nic nie doprowadzili do logicznego końca lub do akceptowalnego wyniku.

2. Jakość rozwiązania zadań. Kiedy ciągle zmieniasz z zadania na zadanie, jakość pracy spada z powodu bardzo wysokiej вероятноси popełnić błąd w każdej ich zadań wykonywanych równolegle. Czy często masz zdarzało się to, że można delegować kogoś lekkie zadanie, a przy tym dawać proste i jasne instrukcje do jej wykonania, a zadaniem do tej pory nie została wykonana (lub jest stale przerobiony). Myślicie, że ten człowiek, którego można delegować tego zadania непроглядно głupi? (choć i to się zdarza). Najprawdopodobniej jest to objaw tego, że ten człowiek pracuje w trybie wielozadaniowym.

3. Wielofunkcyjność zwiększa poziom stresu. Podwyższony poziom stresu istotne w ostatnim czasie w dużych miastach i dużych biurach (open space, które zyskują na modę mamy i od których zachód już nie chciał lub stara się to zrobić). Nawet jeśli wykonujesz bardzo proste rzeczy lub zdecydować proste zadania, poziom stresu znacznie wzrasta. W tym temacie jest dobrze napisane w książce Leo Бабауты, którą przetłumaczyłem i można ją pobrać w sieci Internet («Focus free» — «skup się swobodnie»). Jeśli zainteresowany mogę dać link na końcu).

Wymienione tutaj są najbardziej oczywiste skutki wielozadaniowość. Jest jeszcze masa oczywistych konsekwencji.

Wszystko to stało się tak istotne z tego powodu, że wielozadaniowość stała przyjmowane ludźmi jak normalny i zupełnie zwyczajne zjawisko.