Słuchamy Lossless-muzyki na komputerze Mac

Bez stratObserwując preferencje muzyczne swoich znajomych, coraz częściej zauważyć zwiększoną popularność bezstratnych formatów. Jeszcze pięć lat temu to sobie wyobrazić było trudne, ponieważ ilość miejsca na dysku był dość drogie, a prędkość transmisji danych — niskie.

Sytuacja przez ten czas bardzo się zmieniła. iPod Classic pochodzi teraz z dyskiem twardym 160 Gb, a szerokopasmowy dostęp wszedł i w prowincjach. Jednak jeśli chcesz słuchać muzyki w formacie lossless na komputerze Mac, musisz wiedzieć o niektórych cechach, którym poświęcony jest ten artykuł.

Co za Lossless?

Istnieją dwa rodzaje kompresji plików audio: kompresję stratną i Lossless.

  • Kompresję stratną-compression — kompresja ze stratą jakości. Pliki skompresowane jednym z kompresję stratną-formaty zajmują mniej miejsca na dysku i szybciej przesyłane.
  • Lossless — to sposób kompresji, przy którym jakość praktycznie nie cierpi lub zmniejsza się dyskretnie. Muzyki w Bezstratnych formatach zwykle słuchać na dobrym sprzęcie.

Formaty Lossless

Istnieje kilkanaście formatów kompresji plików audio bez utraty jakości, ale warto zatrzymać się na 4-x:

— FLAC — kodek audio, który rozprzestrzenia się na wolnej лицензие GNU GPL. Jest to jeden z najbardziej znanych bezstratnych formatów. Na moim ipodzie bez tańca z bębnami flac-pliki nie do odtworzenia. Należy przekodować muzyki w formatach (o tym nieco później), albo перепрошивать iPod zewnętrznej ios (np. Rockbox).

— Przez monkey ‘ s Audio — bardzo popularny format kodowania, który między innymi wyróżnia się tym, że jest darmowa, open source, ale pod własnego licencji. Pliki w formacie przez monkey ‘ s Audio rozszerzenie .ape i .apl.

— WavPack — jeszcze jeden format kodowania, który rozprzestrzenia się z open source. Cechą, według Wikipedii, jest następujący:

WavPack zawiera również unikalny «hybrydowy» tryb, który oferuje wszystkie zalety kompresji bez strat z dodatkowym bonusem: zamiast tworzenia jednego pliku, w tym czasie tworzona jest stosunkowo niewielki plik wysokiego (dokładniej, określony przy kodowaniu) z utratą jakości (.WV), który może być odtwarzane sam w sobie, a także plik «korekty» (.WVC), który (w połączeniu z poprzednim .WV) pozwala w pełni odtworzyć oryginał. Dla niektórych użytkowników to oznacza, że nie będzie musiał wybierać między bezstratnej kompresji i utraty jakości.

— Apple Lossless (ALAC) — lossless-format Apple.

Niż słuchać?

Odtwarzaczy, które pozwalały by odtwarzać pliki wszystkich bezstratnych formatów dla Mac OS X nie jest dużo (jeden z nich Cog). Pozostaje albo przekonwertować lossless-pliki ze swoich formatów do formatu Apple Lossless i słuchać w iTunes, lub umieścić dodatkowe odtwarzacze.

W VLC

VLC — nie trzeba przedstawiać, wielu użytkowników kochają go za możliwość odtwarzania praktycznie wszystkich plików wideo. Jednak sam program potrafi przegrywać i lossless-muzykę. Obsługiwane formaty FlAC, Apple Lossless, Money Audio i inne. VLC choć i pozwala słuchać lossless-muzykę bez problemów, ale dla wygody gorszy odtwarzacz muzyki.

Na pomoc przychodzą dwie alternatywy dla iTunes: Cog i Vox (przegląd możliwości). Oba odtwarzacza potrafią odtwarzać lossless-muzyki w formacie FLAC, Apple Lossless, Monkeys Audio i Wavpack. Są i inne przydatne funkcje: aplikacje integrują się z serwisem Last.fm, co pozwala zbierać statystyki o słuchanych utworach. «Когу» do tego, co prawda, wymaga już zainstalowanego klienta Last.fm, a «Wald» takich wymagań nie stawia.

Śrubkę

W dodatku Vox wyświetla okładki albumów, подгружая ich z Sieci.

Głosy

Konwersja

U VLC, Cog i Vox z pewnością ma wielu fanów wśród miłośników muzyki, ale te programy nic nie wszystkich. Wielu będzie brakować inteligentnych folderów, ocen, teksty piosenek, okładki itp. Po zapoznaniu się z konkurencją iTunes, doszedł do wniosku, że naprawdę эппловскому odtwarzacza nikt nie zagraża. Wygodniej programu dla maca nie ma. A skoro tak, to trzeba konwertowane lossless-pliki w formacie, intuicyjny iTunes: ALAC. Pomoże w tym program MAX.

Max

MAX obsługuje ponad 20 lossless — i kompresję stratną-formatami. Jeśli masz źródło we FlAC lub, na przykład, WavPack, można go konwertowane do Apple Lossless. Nawet jeśli jesteś obojętny na lossless-formatów, aplikacja jest do pobrania. Przyda się, gdy będziesz chciał wyprzedzić FLAC do MP3 pożądanych prędkości transmisji.

maxFormats

Plusy MAX są możliwość automatycznego eksportu plików do biblioteki iTunes, wyszukiwanie okładek na Amazon i darmowe. Jedyna poważna wada to interfejs. Ciąg dalszy nastąpi…

Aktualizacja. Cenny komentarz od czytelnika Ignat Gorazd:

Zapomnieli specyficzne odtwarzacze dla dj-ów. Ja ostatnio przekonałem się że 3ci ciągnik świetnie gra i flac i apple лузлес. i interfejs nie jest zły. mówiono mi, że wielu dj ‘ u nawet domowe słuchanie wolą z niego, niby jest tam algorytmy odtwarzania nawet lepiej. no i tam inne, na przykład ten sam ciągnik, ale na jeden kanał, bezpłatny od https://www.beatport.com/ też dużo gra. oto jeszcze kilka, FutureDecks, na przykład, e jeszcze, z których większość działa tylko z native хардваром i tu się nie liczy