Zotero — bardziej komfortowe korzystanie z internetu-źródła

ZrobiwszyDość często trzeba pracować z dostęp do internetu-źródła — cytować fragmenty, zapisywać linki do materiałów, które mogą być potrzebne w przyszłości, itp. Jeśli wam również trzeba przeprowadzić pracę badawczą, zbierać dane na jakiś temat, to radzę zwrócić uwagę na rozszerzenie do przeglądarki Mozilla Firefox, która sprawi, że proces gromadzenia i przechowywania informacji bardziej wygodne.

Zrobiwszy

Zotero jest przeznaczony właśnie dla pracy badawczej — zbieranie cytatów z podaniem źródeł, zapisywania dokumentów PDF (i innych plików), linków do ciekawych materiałów w Sieci. Najważniejsze przeciwieństwie do takiego rozszerzenia ScrapBook polega na możliwości sporządzania bibliografii.

Rozumiem, że przy pracy ze źródłami duże znaczenie ma organizacja przechowywania danych. W Zotero można tworzyć biblioteki, używać tagów, tworzyć wyniki wyszukiwania (nawiasem mówiąc, sam wyszukiwanie odbywa się «w locie»).

Zotero — bardzo potężny dodatek. Dużo wiesz dodatków, których funkcjonalność można rozszerzyć, instalując wtyczki? Dla Zotero powstało już kilka wtyczek, dodają integrację z transponderem procesory MS Word i Open Office. Ponadto, Zotero umożliwia korzystanie z alternatywnych stylów i tematów.

Minusy Zotero dwa. Po pierwsze, dodatek niezwykle ciężki (1 Mb) i dość wybredna pamięci. Po drugie, obecnie rozszerzenie normalnie działa tylko w przeglądarce Mozilla Firefox 2. Próba zainstalowania go na trzecią wersję beta została wykonana tylko częściowo — znaczna część funkcjonalności pozostała niedostępna.

Zotero