Apple podejrzewają монополизме

Logo AppleFederalna komisja komunikacji) STANY zjednoczone (US Federal Communications Commission) zwróciła swój wzrok na Apple z powodu podejrzenia ostatniej w монополистических działaniach. Przyczyną oskarżenia i postępowania stała się odmowa Apple w zatwierdzeniu aplikacji Google Voice dla iPhone, utworzonego internetowego giganta Google, który można uznać za konkurentem Apple w różnych dziedzinach.

Jak wiadomo, wszystkie aplikacje dla iPhone użytkownicy mogą kupić za pośrednictwem internetowego sklepu App Store. Ale, aby dostać się w sprzedaży, program musi zostać zatwierdzony przez pracowników Apple. Około roku temu niezależni deweloperzy zaczęli okazywać niezadowolenie z powodu tego, że Apple opóźnia proces potwierdzenia przydatności ich aplikacji. Teraz komisja zainteresowała się tym, na jakiej zasadzie następuje zatwierdzenie aplikacji, i dlaczego nie tylko dziełem Google – Google Voice, ale i inne aplikacje firm trzecich nie zostały dopuszczone do sprzedaży w App Store.

Analityk David Corsi (David Coursey), który obserwuje poczynania Apple już 20 lat, twierdzi, że Apple nigdy nie przyciągał uwagę Federalnej komisji komunikacji). Teraz firma stała się dominującą siłą na rynku, ale u niej pojawiają się konkurenci w dziedzinie smartfonów (na przykład Google). W takim przypadku warto kontrolować walkę firm o miejsce pod słońcem, co planuje zajmować się komisja.

W tym tygodniu Apple, Google, a także firma telekomunikacyjna AT&T, wyłączny dostawca usługi telefonii komórkowej dla iPhone, będą musieli dostarczyć Federalnej komisji komunikacji raporty związane z zakazem aplikacji Google Voice w sklepie App Store.