Apple zrezygnowała z ZFS

ЗФСApple postanowiła zrezygnować z planów użycia systemu plików ZFS w swoim systemie operacyjnym Mac OS X w wersji Snow Leopard. Dla porównania: ZFS (Zettabyte File System) — to system, opracowany przez Sun Microsystems dla SYSTEMU operacyjnego Solaris. Rozprzestrzenia się jako projekt open source. Ponieważ współpraca Sun i Apple trwa od 2007 roku, było zdania, że system ZFS będzie używany domyślnie w SYSTEMIE Leopard. Przedstawiciele Apple nie zaprzeczył tej informacji, choć szef Sun zapewniał, że ZFS będzie jedną z opcji systemów plików w OS X Leopard – wraz z systemem plików HFS+.

Okazało się, że zespół Apple i wcale nie planuje wprowadzać ZFS w OS X Snow Leopard, i na razie żadnych komentarzy na temat tego problemu nie było.

Decyzja kierownictwa Apple można wytłumaczyć niechęć do pracy z Sun z powodu procesów sądowych związanych z naruszeniem patentu na ZFS, w których uczestniczą NetApp i Sun. Ponadto, firmy Sun Microsystems, być może wkrótce wykupi Oracle. A to może oznaczać koniec istnienia takiego systemu plików ZFS.

Ale Apple nie tracą czasu. Firma otworzyła stanowisko programisty systemu plików, i szczęście, podobno otrzyma zadanie stworzyć własną zaawansowaną technologię systemów plików dla systemu Mac OS X.