Бэкапим nasze dane, zapisane na dysku Google

W ciągu ostatnich kilku lat Google udało się, kupując firmach i rozwijając swoje produkty, tworzyć dobry internetowy pakiet aplikacji biurowych. W jego skład wchodzą tekstu i tabel procesory, narzędzie do tworzenia prezentacji, kalendarz, jeden z najlepszych serwisów internetowych-mail.

Tymczasem, bezwarunkowo ufać Google nie warto. Po pierwsze, kilka razy były awarie, gdy dane okazywały się czasowo niedostępne (firma później восстанавливала ich z kopii zapasowych). Po drugie, Google blokuje i usuwa podejrzane konta bez większego zastanowienia. Nie warto myśleć, że to dotyczy samych tylko spamerów: skargi na Account lockdown i Lockdown in sector można spotkać na blogach znanych twórców i projektantów.

O tym, jak zrobić kopię zapasową danych, które są przechowywane u Google, opowiada blog Google Operating System.

Twoje kontakty w Gmailu można wyeksportować w formatach CSV lub vCard. Do tego trzeba dodać odnośnik http://mail.google.com/mail/#contacts i kliknąć w prawym górnym rogu w link Export (Eksportuj).

Kalendarze Google Calendar można zapisywać pojedynczo w formacie iCal, a może wszystko razem. Aby to zrobić, przejdź do poniższego linku http://www.google.com/calendar/exporticalzip.

Eksport z Google Docs nie jest bardzo wygodne. Każdy dokument można zapisać w kilku formatach (PDF, RTF, Word, itp.), ale jeśli chodzi o pobieraniu grupy plików, to jest tylko jeden sposób: wybrać dokumenty, które chcesz zapisać, a następnie w menu More actions wybierz Save as (zapisz jako HTML (zipped). W rezultacie otrzymasz zestaw stron HTML (dokumentów), skompresowany do archiwum ZIP.

Zapisywanie dziennika na Bloggerze. Na stronie draft.blogger.com przejdź do ustawień swojego bloga (Settings). Tam znajdziesz link na eksport pamiętnika (Export blog). Ta sztuczka działa w trybie eksperymentalnym.

Zakładki Google Bookmarks można zapisać jako plik HTML. Historia wyszukiwania są eksportowane do RSS-strumień: http://www.google.com/history/lookup?q=&output=rss&num=1000 (wymień 1000 ilością elementów, które chcesz wyeksportować.

Subskrypcji Google Reader można wyeksportować w formacie OPML, zrozumiałym dla wszystkich RSS-агрегаторам (należy przejść do Settings > Import/Export).

U tworzenia kopii zapasowych poczty Gmail ma swoje własne cechy. Nie można zapisać robocze i skróty. Samych sposobów tworzenia kopii zapasowej korespondencji nie tak mało: amerykański Lifehacker pisał o kilku wariantach z wykorzystaniem ThunderBird i fetchmail.