Bierzemy dzieci pod kontrola

Dzieci — kwiaty życia, bez wątpienia. Ale kwiaty te wymagają starannej pielęgnacji sobą: w niemowlęctwie zamykasz gniazdka i usunąć noże, w późniejszym dzieciństwie смещаешься w stronę moralistyczna, ale z czasem dziecko dostaje się do nadrzędnego Mac-a. Jakie narzędzia kontroli rodzicielskiej nam zaproponuje Leopard?

Ikona kontroli rodzicielskiejTak, w panelu ustawień systemu (System Preferences) znajdujemy przycisk «kontroli Rodzicielskiej». W wyświetlonym oknie po wybraniu użytkownika-dziecka stają się dostępne zakładki:

1. System. W niej można włączyć «uproszczony widok Finder’a» dla niedoświadczonych użytkowników, a także wybrać programu, praca z którymi będzie dostępny dla użytkownika. Możliwe jest również określenie, zmiana hasła, zarządzanie drukarkami, nagrywanie płyt CD, DVD i zmiana Dock’a.

2. Treści. Przełączniki na karcie pozwolą ukryć słowa niecenzuralne we wbudowanym słowniku systemu, a także ograniczyć dostęp do stron internetowych. Przy czym realizacja drugiego ma trzy alternatywy: nieograniczony dostęp, automatyczny filtr stron internetowych, na podstawie wprowadzonych początkowych przykładów lub zakazu dostępu do wszystkich stron, z wyjątkiem ściśle określone.

3. Mail, iChat. Tutaj można ograniczyć użytkownika w komunikacji poprzez Mail, iChat, wpisując dozwolonych nadawców. A nawet więcej: można włączyć powiadamianie o tym, że dziecko próbuje wymieniać list do adresata z listy.

4. Czas. Pozwoli to ograniczyć czas pracy na komputerze w pracy i weekendy, a także w nocy.

5. Dzienniki. Na karcie można wyświetlić dzienniki odwiedzanych i zablokowanych stron internetowych, używanych programów, a także logi iChat’a.

Wygląda na to, że Leopard jest w stanie zaspokoić rodzica o dowolnym stopniu параноидальности. Jak лютовать, zdecydować, co najważniejsze — nie przesadzaj!