Bitwa tytanów: Nokia przeciwko Apple

NokiaFiński producent telefonów komórkowych Nokia poważnie zaczął prowadzić walkę przeciwko Apple. Prawda jest prowadzona nie na rynku telefonów, a w sądach.

W ostatnich dniach przedstawiciele Nokia złożyła w amerykańskim centrum handlowe sądu pozew, w którym zarzuca się, że praktycznie wszystkie produkty Apple – iPhone, iPod, Mac, — naruszają prawa na 7 patentów Nokia. Teraz Nokia wymaga sądowego zakazu sprzedaży produktów firmy z Cupertino, a także odszkodowania.

Przy czym, nie jest to pierwszy pozew Nokia przeciwko Apple. Wniosek, złożony w sądzie stanu Delaware w październiku tego roku, mówi, że firma Apple planuje uzyskać korzyści z 9 opatentowanych Nokia technologii, w szczególności, 3G, GSM, WCDMA i WLAN.

W odpowiedzi na zarzuty przewodnik Apple wolą wnieść powództwo wzajemne, w którym czytamy, że czynności zarządu Nokia – tylko próba zarobić i uzyskać dostęp do własności intelektualnej. I Nokia została oskarżona o naruszenie 13 patentów Apple.

 

Według niektórych ekspertów w branży, Nokia, naprawdę, chce dostać solidną zapłatę – $6-12 za każdy sprzedany smartphone iPhone. A jeśli wziąć pod uwagę, że od 2007 roku sprzedano około 33,7 mln sztuk, to staje się oczywiste, że podręcznik twórcy telefonów komórkowych liczy się zgrać dobry wynik.

Powodem takich wypadów, całkiem możliwe – próba utrzymać w swoich rękach palmę pierwszeństwa na rynku urządzeń mobilnych, gdzie Nokia zaczyna ustępować Apple. Udział w rynku Apple w Europie wzrosła w trzecim kwartale tego roku na 523%, podczas gdy odsetek Nokia zmniejszył się z 51% do 38%.

Wynik postępowania jest trudne do przewidzenia. Microsoft, na przykład, przegrała wojnę patentową mało znanej firmy i4i. W rezultacie sąd zakazał sprzedaży pakietu Office 2007 na terenie USA.