Broń się!

Nie trzeba mówić o brak wirusów, trojanów i innych sieci zarazy pod Mac i. Nie trzeba wierzyć w całkowite bezpieczeństwo Mac OS, bo deweloperzy zawarte w standardowej dostawy nowego dystrybucji (Mac OS X Leopard) Zapora. Jak nie słyszeliście o nim? Wtedy raczej czytać!

Włącza się on w obszarze Bezpieczeństwa ustawień Systemowych i jest jak zwykle prosta. W głównym oknie określa poziom dostępu do usług i programów:

  • zezwól na wszystkie przychodzące połączenia,
  • zezwalaj tylko na ważne usługi,
  • ustawić dostęp do niektórych usług i programów. Po dodaniu odpowiedniego programu, można zezwolić lub zablokować połączenia przychodzące z nią.

firewall.jpg

Dostępne są również dodatkowe opcje: prowadzenie dziennika zapory i włączanie niewidzialnego tryb, w którym komputer nie reaguje na niepożądany ruch, pozostając niewidoczny dla różnych sniffer i skanerów portów.

Mac OS wygodny, niezawodny i łatwy w obsłudze, jednak jest to nadal program, który ma swoje luki w zabezpieczeniach. Nie dajmy się iść na kompromis nasz ulubiony SYSTEM i zajmiemy się w końcu o swoje bezpieczeństwo. Tym bardziej, że to takie proste!