Colloquy — wygodny klient IRC

W sierpniu informatycy z całego świata będą świętować dwudziestolecie tworzenia IRC. Obecnie protokół ten nie jest bardzo popularny wśród głównej masy użytkowników, ale wielu deweloperów i programistów nadal wolą jego. I jeśli chcesz rada «technicznej temacie» (wybór wtyczki do Movable Type, pytania dotyczące rozwoju aplikacji dla iPhone itp.), to istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybciej pomoc otrzymasz w jednym z pokoi w IRC.

Do pracy z IRC, można użyć przeglądarki (Opera ma wbudowanego klienta, a w przypadku Mozilla Firefox jest specjalne rozszerzenie), ale wygodniej z zainstalować osobną aplikację. Po krótkich poszukiwaniach zatrzymałem się na Colloquy.

Rozmowa

Moim zdaniem program jest dość przyjazny dla użytkownika interfejs, jest sprawdzanie pisowni, obsługa AppleScript. Użytkownik może zmieniać style prezentacji tekstu, wysyłać/odbierać pliki, rozszerzać możliwości programu, instalując wtyczki.

Brakuje problemy z kodowaniem. Jeśli, na przykład, w Operze można wybrać jedną kodowanie na cały serwer, to w Colloquy dla każdego pomieszczenia mogą być swoje ustawienia. Ciekawy moment, który można zbadać — praca z iPhone (lub iPod Touch). Ale z powodu braku urządzenia, dostarczone możliwość zbadania tematu bardziej szczęście czytelnikom :)

Strona internetowa dewelopera: Colloquy

Cena: za darmo