Jak Bruce Schneier chroni dane

Bruce Schneier — jeden z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego, guru kryptografii. Ostatnio Wired opublikował jego artykuł o tym, jak chroni dane na swoim laptopie. Blog Freakonomics również opublikował ciekawy wywiad z nim. To na podstawie tych dwóch materiałów można wyprowadzić kilka porad dla początkujących użytkowników w zakresie ochrony danych.

Schneier przyznaje, że bezpieczeństwo komputera jest skomplikowane. On używa programu PGP Whole Disk Encryption dla automatycznego szyfrowania całego dysku. Ten program jest łatwy w instalacji, działa w tle i szyfruje wszystkie pliki (co pozwala nie martwić się z powodu tymczasowych plików, wymiany plików, usuniętych plików, cookie itp.). Zaletą takiego podejścia polega na tym, że jeśli nagle masz skradziony laptop, strasznego się nie stanie — wszystko jest szyfrowane.

Warto również zmniejszyć liczbę wrażliwych informacji przechowywanych na dysku twardym laptopa. Czy trzeba przechowywać e-maili sprzed 10-ciu lat? Czy każdy w firmie powinien mieć dostęp do bazy danych?

Nikt nie może zapamiętać wszystkie hasła. Dlatego optymalna strategia używać jednego hasła do wielu bardzo ważnych stron internetowych. Hasła do naprawdę ważnych zasobów i aplikacji muszą być tak skomplikowane i warto je uwiecznić na papierze (i przechowywać w portfelu)

Używać do przechowywania kopii zapasowych plików online usługi typu Microsoft Live Drive lub Google GDrive (wkrótce pojawi którego wszyscy są przekonani) można, i to nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, jeśli same pliki są szyfrowane. Więc należy szyfrować pliki przed wysłaniem w Live Drive lub Box.net.