Kilka przydatnych wskazówek, dzięki Dictionary.app

Elektroniczny słownik Dictionary.app jak zwykle nie poświęca tak wiele uwagi na blogach i artykułach w czasopismach. Tymczasem jest to wyjątkowo przydatna aplikacja, którym autor posługuje się codziennie. Chcę zwrócić uwagę свитчеров na następujące możliwości:

  • «Lamparta» wersja Dictionary.app pozwala na podłączenie zewnętrznych słowników. Jeśli masz od czasów Windows zachował się licencyjny Lingvo, słowniki można również użyć.
  • Można czytać strony www z boльшим komfort. W Safari wystarczy najechać kursorem myszy na niezrozumiałe słowo i nacisnąć klawisze Command + Control-D. W wyskakującym okienku pojawi się jego interpretacja/tłumaczenie.
  • Można korzystać z paska adresu przeglądarki do pracy z Dictionary.app. Na przykład: wpisz w przeglądarce Firefox dict:///непонятное_слово. Otworzy się słownik, a otrzymasz interpretacja.

Mówiąc o Firefox, nie można nie zauważyć, że użytkownik nie może odbierać interpretacji słów na хоткеям, jak w Safari. Ale można użyć zakładki. Utwórz zakładkę z nazwą Dict i adresem:

javascript:x=escape(getSelection());if(!x)%7Bvoid(x=prompt('What%20should%20I%20look%20up?',"))%7D;window.location='dict:///'+x

Następnie wybrać słowo na stronie i klikasz na zakładkę. Pojawi Się Dictionary.app, z definicji.

Jeszcze jednym sposobem na pracę w Firefox bardziej wygodne — to zainstalować rozszerzenie Look Up in Dictionary (uwaga: wymagana jest rejestracja na mozilla.org). Dzięki niemu będziesz mógł powodować Dictionary.app z tłumaczeniem słowa, za pomocą menu kontekstowego:

Mamy nadzieję, że wskazówki okażą się przydatne.