Lew Валкин: wywiad

Lew ВалкинNa MacRadar nowa rubryka — wywiad. Postaramy się porozmawiać ze znanymi mak-użytkownikami. Pierwszy był Lew Валкин, twórca JS-Kit, o którym pisali TechCrunch i «Interaktywnych rzeczy».

Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z techniką Apple? Ile masz teraz produktów opracowanych w Cupertino?

Pole informacyjne firmy Apple, na tyle duża, aby można było powiedzieć, że każdy wie o sprzęcie Apple, w mniejszym lub większym stopniu. Coś słyszałem, że gdzieś widziałem. Produkty firmy Apple żywcem widziałem od połowy lat dziewięćdziesiątych, ale szczególnej uwagi nie zwracał: była ona standardem w branży wydawnictw, слыла łatwy do nauczenia, ale co to jest łatwe do nauczenia się dla ucznia lub studenta? Jest nawet taka legenda, że testowanie interfejsów systemów komputerowych nie można na nastolatkach do czternastu lat, bo z każdym systemem poradzą sobie z jednakową łatwością. Oto i poradzili sobie z DOS, Unix, Windows, OS/2, mając maksymalnie Фигурнова pod ręką.

W 2003 roku miałem okazję pracować w firmie, w której było co najmniej dwa апологета sprzętu Apple. Jeden był iPod, a u drugiego — PowerBook. Ten, kto był iPod wychwalał jego innowacyjny interfejs, pojemność twardego dysku i przyzwoity dźwięk, ale przy tym korzystał z systemu Windows. Ten, do którego był PowerBook, chwalił przezroczystość śmiertelnie okien, ale przy tym był zbyt polar w wyrokach aby być przekonujące. W pracy jestem wtedy cieszył FreeBSD 4.x z ukochaną fvwm2 jako menedżera okien, i jeszcze była oddzielna maszyna z Windows na wypadek konieczności skręcać Visio lub otworzyć wysłał dokument programu Word. Plus, u mnie już od kilku lat nie ma komputera w domu, w poszczególnych względów.

W pewnym momencie pojawiło się pragnienie, aby mieć komputer w domu. Było jasne, że potrzebuję laptopa, bo chciałem mieć jeden i ten sam system i w domu i w miejscu pracy. Także było jasne, że laptop musi mieć FreeBSD lub Linuksa jako głównego systemu, tak jak to moja podstawowe środowisko pracy.

Słyszałem, że Mac OS X jest oparty na FreeBSD, ale nie wiedział, do jakiego stopnia. O ile możliwe będzie przenieść swoje nawyki i środowisko programistyczne na nią? U mnie nie było żadnych wyraźnych widoków o tym. Ja naprawdę nie wiedziałem, z czym trzeba się zmierzyć. Po prostu starałem się, mając wśród czynników «za» produkty reklamowane околоюниксоидность systemu, legendarny «zgranie», a także fakt, że mieć wygodny terminal i Word na jednym komputerze chciało, a być przeładowywana zarówno między nimi lub administrować dwóch systemów jednocześnie (nawet w vmware) — nie.

Dlatego ja po prostu próbowałem. Tak po prostu, i wyrzucił 1800 dolarów na swój pierwszy PowerBook G4 12″, zaczynając żałować необдуманном rozwiązaniu, od razu po dojściu email’a z potwierdzeniem zakupu. Cztery dni aż laptop przyszedł z Tajwanu w Kalifornii (mieszkam w dwadzieścia minut jazdy od głównej siedziby Apple) moja ropucha tylko rosła, zacząłem w połowie żałować niedonoszonych w błoto pieniędzy.

Potem przyszła skrzynia. Podczas rozpakowywania pudełka moja ropucha zmniejszyła się dokładnie w połowie. Ci, którzy rozpakowywał sprzęt Apple (z wyjątkiem iPod) mnie zrozumieją, dla pozostałych powiem — experience Apple zaczyna się już z opakowania. W trakcie rozruchu i wstępnej konfiguracji ropucha zmniejszyła się jeszcze dwa razy. Po dwóch dniach pracy z systemem ropucha zmniejszyła się do zera. Przestałem korzystać z ich десктопными systemami i przeszedł całkowicie na PowerBook, podłączając go do zewnętrznego monitora i klawiatury.

Do Apple miałem нотбуки IBM i HP, ale nie byli w stanie zastąpić mi desktopowych systemów na wygodzie użytkowania. Laptopa Apple udało się mniej niż tydzień zastąpić mi pracę całkowicie i ostatecznie.

Teraz w naszej rodzinie 13 produktów Apple, nie licząc oprogramowania.

Jakie można wyróżnić trzy najsilniejszych jakości Mac OS X?

W ogóle teraz różnicy między głównymi операционками w tym, że oni mogą zaoferować użytkownikowi, nie. Wszędzie jest teraz możliwość korzystania z terminala, Word, Perl, Haskell, Apache, VMWare, Flash, mieć Photoshop lub odpowiednik. Problem w tym, że w niektórych операционках to «być może», a w innych — «wygodne». Na przykład, Perl w Windows mieć «być może», a w Linux — wygodne.

1. W systemie Mac OS X, Unix (FreeBSD) jest ogromną zaletą dla internetu-programisty lub administratora systemu unix-systemów. To niezaprzeczalny plus dla tych, którzy przypatrując się do Mac OS X siedząc za X Window. Na konferencji usenix association LISA’04 (Large Installation System Administration) w Atlancie pierwszy raz zobaczyłem fenomen Apple wśród administratorów systemu Unix: prawie wszyscy byli z laptopami, i czuje, 80% było z laptopami Apple. Chociaż w tym czasie udział w rynku Apple nie przekraczała 3%.

2. Interfejs Mac OS X «czysty». W porównaniu z Windows, nie ma w nim stałych wyskakujących okienek, pojawiały się wiadomości z zasobnika, zbędnych okien potwierdzeń, «скрепышей» w MS Office, pieski w Find, нотификаций od antywirusa «antywirusowa baza jest nieaktualna!», migający nagłówków i ikon w zasobniku. Nic nie dzieje się bez twojej drużyny. Kliknął myszką — uzyskał wynik. Nacisnął Cmd+Delete — plik wycofał się. Wyjął wtyczkę z gniazda sieciowego kabel вынулся. Wsadził kabel — kabel воткнулся. W Windows każda akcja dzieje się jakiś asynchroniczna reakcja. Po co mi wyświetlać wyskakujące okienko «interfejs sieciowy przestał być dostępny», jeśli ja sam kabel z interfejsu wyjął? Być może nowi użytkownicy systemu Windows i nie zauważają tej nieludzkiej aktywności, uważają, że tak trzeba, albo że można to wyłączyć. Ale dla tych, którzy korzystają z systemu Windows na tyle długo, trend jest oczywisty — z każdą nową wersją ilość niepotrzebnych, śmieci wizualnej aktywności w systemie tylko dodaje. Wyłączyć trzeba w zbyt wielu miejscach, bo aplikacje kopiują paradygmat płyty systemu operacyjnego, i też z kolei zaczynają migać, przeklinać, próbować wyskoczyć z zasobnika i zacząć mówić użytkownikowi w środku jego prezentacji lub internet-rozmowy: «chcesz pobrać najnowsze aktualizacje?»

3. Używałem Mac OS X od Jaguara, i mogę powiedzieć, że przejście z wersji na wersję jest niesamowite bezbolesny. Nigdy nie переустанавливал system. Zmieniłem laptopa na mocniejszy, po prostu kopiując płytę jeden-do-jeden (nie byłem pewien, że wbudowana w system migracja pomiędzy maszynami zadziała). System działał. Pomogłem żonie przejść z PowerMac G4 na MacBook Pro (różne platformy sprzętowe!) etatowymi środkiem — podłączony zarówno do komputera sznurkiem FireWire i odpowiedział «tak, przenieść dane ze starego komputera na nowy. System działał, nie tracąc żadnych ustawień użytkownika (nawet tapety zachowały się). W sumie nawet taka krytyczna dla użytkownika momencie jak aktualizacja systemu problem nie jest.

Czy istnieją programy, które można polecić zwrócić uwagę свитчерам? (nasz blog czyta wiele свитчеров :)

Свитчерам polecam nie powtarzać błędów innych свитчеров, a nie zaczynać od razu po zainstalowaniu modyfikacji systemu «pod siebie» (czytaj: pod Windows i pod Linux), втаскивая w niej mnóstwo śmieci. Daj postrzegania tydzień-dwa na zapoznanie się z tym, że system jest już w stanie, i jak ona to robi.

Czy mieli Państwo okazję doświadczyć «Lampart»? Jakie nowe cechy można wyróżnić?

Lampart nie doświadczyłem. Wśród funkcjonalności przeznaczył bym Spaces. Używam wirtualne przestrzenie robocze z 95 roku (okien fvwm/fvwm2 pod X Window), a teraz — Desktop Manager. Spaces pozwala to zrobić bardziej elegancko, niż istniejące do tej decyzji.

Na zakończenie, jeśli można, jakieś życzenie czytelników.

Jeśli chcesz wycisnąć wszystko z systemu, przejdź z myszy na skróty: to szybciej, sprawniej i эргономичнее. W systemie Mac OS X istnieje możliwość dowolnego miejsca w dowolnym menu aplikacji umieścić w zgodności z klawiaturowe kombinacji, nawet jeśli na tym punkcie keyloggera kombinacji nie było przewidziane przez twórców aplikacji. «Cóż, muszę wszystkie kombinacje pamiętać?» Można i tak, tym bardziej, że wiele kombinacji мнемоничны i działają w większości aplikacji:

Cmd+H — (H)ide window

Cmd+W — (W)indow close

Cmd+Q (Q)uit application.

Cmd+P — (P)rint

Cmd+T — Open a new (T)ab (browsing)

:)