Приручаем wideo

Jednym z pierwszych problemów, z którymi mogą zetknąć się użytkownicy systemu Windows, пересевшие na Mac, to niezdolność do systemu od razu przegrać zwykłe pliki AVI. I jeśli pliki w standardowym formacie MPEG-4, QuickTime zwykle radzi sobie «na hurra», to z bardziej egzotyczne kodekami mogą wystąpić trudności.

Pierwsza polega na tym, że podobnie MOV i MP4 i AVI to kontener, tj. nie może zawierać w sobie praktycznie wszystko. Odpowiednio do odtwarzania «coś» może być potrzebny odpowiedni zestaw kodeków.

W pierwszej kolejności to DivX for Mac, zawierający zestaw z kodera-dekodera, odtwarzacza i prostej programy-kodera. W zasadzie można w ogóle obejść się bez «дивикса» instalując zestaw Perian, już zawiera w sobie wszystkie najważniejsze kodeki, w tym DivX/3ivX/Flash video i nawet egzotykę jak Matroska, a także kodek audio AC3 (Dolby Digital). Z odtwarzaniem pliku Windows Media player radzi sobie Flip4Mac…

Teraz chodzi za małe: zainstalować te kodeki w systemie (tutaj nie będzie żadnych problemów: u wszystkich składników jest normalne instalatorów) i QuickTime z radością zgodzi się grać wszystko, co chcesz. Lub prawie wszystko…

W przypadkach, gdy zwykłe środki z odtwarzaniem filmów nie radzą sobie (na przykład, można gdzieś wykopaliście film, sprężone какиме «lewego» kodekiem lub chcesz obejrzeć film z trzech ścieżek dźwiękowych) na pomoc można wezwać ciężką artylerię, VLC i MPlayer OS X , — super znane линуксоидам narzędzia do odtwarzania wszystkiego. I niech wyglądają programy trochę niepozornie, a VLC ze swoimi ustawieniami tak w ogóle jest koszmar interfejs-projektanta, ale właściwie wykonują swoje zadania, za co ich twórcy bardzo dziękuję.

Przy okazji, ze względu na to, że QuickTime’owski silnik jest używany w systemie przez cały, raz zainstalowany zestaw kodeków będzie działać i podczas odtwarzania filmów i innych programów, jak yFlicks.