Program do czytania książek elektronicznych

Jak wiadomo, książki są pozbawione pewnych wad swoich papierowych odpowiedników. Oni nie zajmują miejsce, nie gromadzi się kurz, pozwalają błyskawicznie wyszukiwać w treści itp. Dla mnie te zalety stały się decydujące. Od około dwóch lat całą artystyczną i komputerowy literaturę czytam w formie elektronicznej. Program do czytania książek elektronicznych w systemie Mac OS X.

Najłatwiej jest, oczywiście, z czytaniem PDF-książek. W SYSTEMIE jest program Preview.app, która pozwala czytać pliki PDF. Aplikacja jest zadowolony w pełni, więc nie musiałem nawet instalować Adobe Acrobat.

Drugi format, z którym często mamy do czynienia, – CHM. Stworzony pierwotnie do sporządzania świadectw dla systemu Windows-programy, stał się on często używany do tworzenia książek elektronicznych (głównie tematyce komputerowej). W Windows jest wbudowana «czytelnika», w Mac OS musiał skorzystać z decyzją innych programistów.

Chmox

Chmox — darmowa aplikacja. Podczas czytania CHM-plików jest w pełni zachowuje ich strukturę, pracowników pozostają rozdziału, linki, itp. Główny minus – brak wyszukiwanie w treści książki. Program pobrać można tutaj.

Fajny Czytelnik

FictionBook (upr. — FB2) — kolejny bardzo popularny format. W większości są używane do prezentacji literatury. Jego główną zaletą jest zdolność do przechowywania ilustracje w ciele pliku. Powiedzmy, jeśli czytasz książki Dana Browna, gdzie jest dużo zdjęć, odznak, znaków, można je zobaczyć. Do czytania można korzystać z darmowego programu Cool Reader. Niestety, strona internetowa dewelopera (http://coolreader.org/) nie jest jeszcze dostępna: Bandwidth Limit Exceeded.