Programy komputerowe są nieaktualne: co zamiast korzystania z nich

Spójrz na swoje menu «Start» lub Dock i zastanów się: które z desktopowych programów ci faktycznie potrzebne i ile z nich wciąż nie ma dobrych stron-alternatywy. Jeśli nie zajmujesz się montażem filmów lub projektowaniem graficznym, to, najprawdopodobniej, czas powiedzieć «do widzenia» aplikacji komputerowych.

Pięć lat temu aplikacje internetowe były powolne i często глючили, u nich był zbyt ograniczony zestaw funkcji i brakowało możliwość offline pracy. Dzisiaj Wi-Fi jest praktycznie wszędzie, a pod względem funkcjonalności oprogramowania internetowego nie są gorsze od десктопным wersji.

Pomyśl o aplikacjach komputerowych, które, jak się wydaje, nie można puścić. Microsoft Office? U niego jest darmowy w wersji online, do tego Google Docs użyć wygodniej. Odtwarzacz audio? Dołącz do стриминговой rewolucji: u najpopularniejszego światowego serwisu Spotify jest zaktualizowany odtwarzacz internetowych i można go używać. W wersji online nie tak wiele dodatkowych funkcji, jak w programie na komputerze, ale zastanów się, czy naprawdę wszystkie są ci potrzebne.

Odpowiedź jest prosta: nie, nie trzeba.

Oczywiście, jeśli grasz w gry komputerowe lub zajmujesz poważnej pracy twórczej, to niektóre programy będą potrzebne. Ale większość ludzi jest w stanie bezboleśnie od wszystkich z nich zrezygnować.

Wyszukiwanie alternatywnych opcji

Niektóre aplikacje sieci web Office 365, Google Docs, Spotify — zostały już nazwane.

Zacznijmy od pakietów biurowych: od produktów Apple, Microsoft i Google jest darmowe w wersji online, działające z poziomu przeglądarki. Co dopiero mówić o bardziej nowoczesnych usług, takich jak Dropbox Paper.

Jeśli jeszcze nie przesiedli się z десктопного klienta poczty e-mail w chmurze, takich jak Gmail czy Outlook, teraz jest czas, aby to zrobić. Tak, nie musisz już martwić się o przesyłania wiadomości z jednego komputera na inny, a jeśli trzeba śledzić roboczej pocztą, to w większości klientów internetowych bardzo łatwo dostosować importowanie wiadomości z innych kont.

Jeśli tylko nie jesteś specjalistą inteligentnych list odtwarzania, można pożegnać się z kłopotliwymi iTunes i przejdź do przeglądarki w wersji: www odtwarzacze Deezer, Google Play Music, «Yandex.Muzyka». Oczywiście, jeśli już zainwestowali pieniądze i siły do biblioteki Apple i iTunes Music, alternatyw mało: czy tylko Apple TV, iPhone ‘ a z AirPlay.

Kontynuujemy temat mediów. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Netflix lub innymi стриминговыми usługami sieci web wersja Plex pozwala przeglądać swoją osobistą bibliotekę audio, wideo i zdjęć w przeglądarce dowolnego urządzenia. Do tego przeglądarki są w stanie odtwarzać muzykę i filmy w popularnych formatach, bez dodatkowych programów.

W potężny Adobe Creative Cloud obejmuje niektóre unikalne programy, które są potrzebne pracownikom kreatywnej dziedziny. Do montażu wideo potrzebował coś takiego Premiere. Ale dla większości użytkowników wystarczy edytorów internetowych: Google Photos, na przykład, jest zestaw podstawowych narzędzi. W bardziej zaawansowanych aplikacjach, takich jak Pixlr, jest obsługa warstw, złożonych zaznaczenia i innych funkcji.

Co jeszcze? Popularne narzędzie organizacji pracy Slack działa w przeglądarce nie gorzej, niż na pulpicie. Lista kontaktów i kalendarza można też otworzyć w przeglądarce. Niezależnie czy używasz usług Google, Microsoft czy Apple, w każdym razie pracować z nimi w trybie online i w chmurze. A szanse wyjścia nowego rewolucyjnego wyłącznie десктопного aplikacji jest bardzo małe.

Dlaczego trzeba przejść na stronę

Być może myślisz, że десктопные programy nie powodują żadnej szkody, i w ogóle masz, oczywiście, rację. Ale z drugiej strony, można wymienić kilka powodów korzystać tylko z sieci. Na początek: to będzie zajmować mniej miejsca na dysku twardym, zwiększy się prędkość pobierania i zwolni się miejsce do pracy przeglądarki.

Przy zakupie nowego komputera trzeba będzie przenieść tylko pliki lokalne, a nie wszystkie pliki, programy i ich ustawienia.

Użytkownicy serwisów jak Google Docs lub Dropbox w ogóle nie trzeba się martwić o plikach, tak jak są one automatycznie synchronizowane na wszystkich korzystających z konta urządzeniach.

Trzeba coś pilnie zobacz na tablecie z innym systemem operacyjnym? Nie problem: do każdego programu można uzyskać dostęp z przeglądarki. Zaloguj się na obcym komputerze? Znowu, nie opierając się na programy komputerowe, można zrobić na dowolnym urządzeniu wszystko: od sporządzenia listy odtwarzania do edycji prezentacji.

Do tego nowoczesne usługi online umożliwiają dzielenie się dokumentami i wspólnie nad nimi pracować w czasie rzeczywistym, tak, że nieskończona przekazywanie e-maili i załączników wygląda archaiczny. To jeszcze jeden powód, żeby wszystko w przeglądarce.

Programy komputerowe przeznaczone do przechowywania i zarządzania plikami bezpośrednio na urządzeniu.

Aplikacje internetowe działają w chmurze — a za usługami w chmurze przyszłość.

Oczywiście, można zrobić kopię danych i zapisywać je w chmurze, dalsze korzystanie z tradycyjnymi programami, ale jeśli kiedyś będzie trzeba przywrócić system, będzie musiał na nowo instalować i konfigurować wszystkie te programy. A to bolesny proces.

Десктопные programy służyły nam przez dziesięciolecia, i rozstać się z nimi może być trudne. Ale dla większości z nas są one po prostu nie są potrzebne. Znajdź przyzwoitą wymianę w internecie, zrób swoje pliki dostępne w internecie i poszukaj przycisk odinstalować.