Rar Mac OS X: archiwizator dla mac

Jak wiadomo, Mac OS jest jednym z wielu systemów operacyjnych, dla których istnieje wersja RAR. Oczywiście, w wersji konsolowej, ale nadal jest o wiele lepsze niż nic…

Sposób montażu przedstawiony tu został znaleziony w jednym z dla smakoszy blogów i, jak pokazuje praktyka, działa świetnie. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu potrzebny jest «WinRAR dla Mak», radzę zwrócić uwagę na już wspominany BetterZip, pracujący, w tym jako фронтенда konsoli рара. Co prawda, w tym przypadku będzie musiał zapłacić od razu dwie licencje: RAR i BetterZip :)

A więc na początek pobieramy najnowszą wersję RAR for Mac OS X i rozpakować otrzymany archiwum. Otwieramy terminal i przenosimy do folderu z narzędziem do archiwizacji (cd, spacja, пертаскиваем folder na okno terminala):

cd /Desktop/rar

następnie uruchamiamy instalację od imienia ruta:

sudo install -c-o %shortname% rar /bin

nie zapominając o tym, że %shortname% musi być twoim loginem (uznawana za pomocą polecenia whoami) i wpisujemy hasło administratora.

Gotowe.

Poprawność instalacji można sprawdzić, wpisując w terminalu polecenie RAR.

I, na koniec, odpowiedź na głupie pytanie «a dlaczego?»: jak wiadomo, nie wszystkie dostępne darmowe фронтенды RAR potrafią się z nim w pełni działać, co jest obarczona pewnymi problemami. Mając pod ręką консольную wersji RAR, trochę cierpliwości i podstawowe umiejętności pracy z terminalem można nie martwić się o to, że otrzymany pap-archiwum nie da się otworzyć.