Raskin — nowe spojrzenie na menedżer plików

W dzisiejszym przeglądzie chodzi o firmy Raskin Software i jej амбициозном projekcie Raskin, ale na początek trochę historii. Nazwa Jef Raskin znany każdemu, kto interesuje się historią Apple, bo w końcu lat siedemdziesiątych był inicjatorem projektu Mac. W 1982 roku, opuszczając firmę Apple, Ruskin rozpoczął własny projekt, zajmując się swoimi osiągnięciami, nie były dodane ani w projekt Mac. Należy zauważyć, że branża IT była daleko nie główny w życiu Jeffa Ruskina. Symulacja modeli samolotów, usługi doradcze, zajęcia się fotografią i muzyką pozostawiły znaczący ślad w życiu profesora, jednak najbardziej znaczących osiągnięć osiągnął w zakresie projektowania interfejsów użytkownika. W oparciu o jego poglądów leży odrzucenie wszystkich istniejących GUI. Zdaniem Jeffa Ruskina człowiek nie powinien zapamiętać zasady pracy z interfejsem, różne polecenia i funkcje. Musi być tylko użytkownik i dane. Tak powstała SWYFT, który jest ogromny tekstowy monolit, bez interfejsu, bez systemu plików w jej tradycyjnym rozumieniu. Bardzo ciekawe jest to, że SWYFT nie był zwykłym procesorem tekstu. Wspierał pracę z programami, makrami, nawet modemem. Niestety, publiczność nie była w stanie zrozumieć wszystkich pomysłów Jeffa Ruskina i odniosła się do nowych jak do kolejnego procesora tekstowego.

Apogeum refleksji Ruskina nad interfejsem użytkownika stał się wyjście w 2000 roku książki «The Humane Interface». W trakcie dalszych prac pojawił się ZUI — Zooming User Interface — skalowalna powierzchnia pozwalająca przeglądać zawartość plików prostym podejściem.

Po śmierci Piotra, jego syn Isa Ruskin kontynuował dzieło ojca. Tak na światło pojawiło się aplikacja Raskin. W jego podstawę została oparta na większość pomysłów Jeffa Ruskina na temat pracy z interfejsem użytkownika i systemu plików komputera. Oparty na myśl o tym, że znane nam interfejs menedżera plików bytu i na jego zmianę musi przyjść inny pomysł na temat pracy z plikami na komputerze.

Na oficjalnej stronie Raskin można zobaczyć ciekawy i bardzo przejrzysty film, w którym dziewczyna o imieniu Nina powie nam o tym, że sam z siebie jest aplikacja i jak ono pomaga jej w pracy projektanta.

Od razu chciałbym zauważyć, że aplikacja nie jest tanie. Deweloperzy proszą o niego 24,99$. Jednak na razie nie będę mówić o tym, czy warto dać za to aplikacja taką kwotę. Wrócimy do tej kwestii później, a na razie powiem więcej o tym, co oferuje nam Raskin i jak to działa.

Pierwsze na co zwrócić uwagę to to, że aplikacja wykonana jest w nie tak dawno temu, która stała się popularna wśród projektantów kolorystyce. Połączenie niebieskiego i ciemno-szarym. Nie można nie przyznać, że to połączenie jest przyjemny dla oka i bardzo dobrze czyta się na tym tle. W lewym górnym rogu pyszni logo firmy, nieco poniżej dwóch demonstracji, a następnie rysunki, opowiadający o pracy gestów multi-touch w aplikacji. Ta troska o użytkowniku prowadzi w zakłopotanie. Okazuje się, brak obrazu, brak rysunki z podpowiedzi nie da się ukryć. Można tolerować to, że ktoś w pierwszych dniach pracy z aplikacją to naprawdę może potrzebować, ale gdy opanował, to na pewno jednak zaczyna drażnić. Użytkownikowi, który już, na przykład, rok codziennie korzysta z tej aplikacji, kontemplacja takich wskazówek wydaje się wątpliwa przyjemność. Nie będziemy się skupiać na tym досадном nadzorze i przejdziemy do dalszego rozpatrzenia Raskin. Pozostałą część interfejsu programu trwa swego rodzaju «prześcieradło», na której znajdują się wszystkie pliki i foldery, które są na komputerze. Oczywiście, to wszystko nie pojawia się natychmiast i aplikacja wymaga jakiś czas na indeksowanie dysku twardego.

To, co oferuje nam Raskin кординально różni się od pracy z systemem plików w znanym nam kształcie. W żadnym systemie nie ma nic takiego. Aplikacja zastępuje tapety na pulpicie. Po lewej stronie na niebieskim tle znajdują się wskazówki, o których już mówiłem, i listę zainstalowanych aplikacji. Uruchomione aplikacje są zaznaczone ciemniejszym kolorem i mają statyczny podgląd. Resztę zajmują folderu w hierarchii i alfabetu. Tak jest u mnie na pierwszym znajduje się biurko, a następnie katalog domowy, potem foldery w nim zawarte.

Każdy z elementów listy można dodać koloru etykiety. Tak samo jest lista plików sortuj według właściwych kryteriów. Субдирректории w liście wyróżnione ramką, i zawierają informacje na temat wysokości. Jeśli w podfolderze wiele plików, Raskin informuje o tym, ile plików nie widać i zaproponuje albo pokaż pozostałe tutaj, albo otworzyć folder w programie Finder. Jest to wygodne, ponieważ bez konieczności listy nie będą rosnąć aż do kolosalnej długości. Praca z plikami odbywa się tak jak w każdej przeglądarce plików — można je zmieniać nazwy, przenosić zarówno wewnątrz kolumn, jak i między nimi, mówiąc prościej, wykonywać zwykłe czynności. Субдирректории w razie potrzeby można znieść w poszczególne kolumny.

Miło, że wszystkie pliki są uzupełnione miniatur, które można przesuwać, a także zmieniać ich rozmiar. Znajomy «szczypta» można powiększyć podgląd do imponujących rozmiarów. Przy zbyt dużym zbliżeniu, plik zostanie otwarty program jako domyślny. Tu trzeba zwrócić uwagę na odróżnieniu od oryginalnego pomysłu Jeffa Ruskina. Pliki nie powinny być otwierane aplikacje, a być edytowane przy zbliżaniu się bezpośrednio w interfejsie Raskin. Oczywiście jest to trudne do realizacji w praktyce. Przy okazji, otwierać pliki i bardziej oczywiste i prosty sposób — poprzez podwójne dotknięcie. Opis pliku oprócz nazwy zawiera w sobie rozszerzenie, format, rozmiar, data utworzenia i zmiany. Jest to wygodne.

Porozmawiajmy teraz o wadach. Na początku bardzo mi się nie podobał mi się wygląd nagłówków kolumn. Nie wiem dlaczego, ale ten gradient u mnie kojarzy się z Windows XP, i wyraźnie wyróżnia się od ogólnego stylu aplikacji. Ale najbardziej poważną wadę — Raskin bardzo прожорлив w zakresie zasobów systemowych. W «spokojnej» stanie go całkiem zadowolony 500-600 Mb pamięci ram, co już nie jest mało. Ale podczas indeksowania (a czasem i bez żadnych widocznych powodów) Raskin może bez wyrzutów sumienia wziąć pod swoje potrzeby całą wolną pamięć ram. U mnie, w pewnym momencie, że udało się odebrać 3 gb pamięci ram i tego mu wyraźnie było mało. Komentarze są zbędne.

W sumie aplikacja robi dobre wrażenie. Jednak trudno je polecić wszystkim do stałego użytkowania. Ktoś to naprawdę może się przydać i trudno będzie zrezygnować z «plików prześcieradła» na pulpicie, ale dla większości użytkowników jest to nie więcej niż zabawa na kilka dni.

Wracając do kwestii ceny. Za 25$ aplikacji wyraźnie brakuje optymalizacji zużycia zasobów systemowych, miejscami kontrowersyjny projekt mógł być nieco bardziej przemyślane i zaprojektowane w jednym stylu. Ale jeśli pamiętać o tym, że ta aplikacja nie jest dla wszystkich i trzeba raczej ludziom, których praca свзана z dużą ilością plików, które trzeba stale trzymać przed oczami, tak że aplikacja będzie lepiej nazwać nie menedżera plików, a narzędziem do wydajne i wysokiej jakości pracy. W tym przypadku cena schodzi na drugi plan, jak, na przykład, produktów Adobe.

Pobierz w Mac App Store: Raskin

Cena: $24.99

Trial-wersja: Raskin

Wymagania systemowe: Mac OS X 10.6.6 lub nowszym