Rok App Store: doświadczenie Evernote

logo EvernoteEvernote nie potrzebuje osobnej prezentacji, jest to jeden z najbardziej popularnych programów do przechowywania i wyszukiwania informacji. Rozmawiamy z kierownikiem przedstawicielstwa Evernote w Rosji Dmitrijem Стависким sklep z aplikacjami App Store i jego wpływ na rozwój Evernote.

Sklep App Store roczek. 65 000 aplikacji, 1,5 mld pliki do pobrania… Sukces jest oczywisty. Powiedz, jaki wpływ App Store wywarł na biznes Evernote? Jak zmienił się stosunek użytkowników różnych platform?

App Store nie tylko wywarł znaczący wpływ na rozwój naszego produktu, ale w pewnym stopniu zmienił nasze plany na jego promocję i pozycjonowanie. W pozytywnym sensie, oczywiście. Nasze oprogramowanie klienckie dla iPhone ‘ a (link iTunes) podobał się nie tylko użytkownikom, ale i Apple, ponieważ funkcjonował na maksimum możliwości telefonu, wyraźnie pokazując tym samym jego funkcjonalność. Firma z własnej inicjatywy złożyć odwołanie do Evernote u siebie na miejscu, postawiła figurki naszych «słoni» na zakupy w Apple Store w USA i предустановила Evernote na demo-komórkowe.

Rozwiązanie zrobić wersję dla iPhone okazało się w czymś decydującym dla naszego serwisu, stosunek naszych użytkowników diametralnie się zmieniło. Jeśli do App Store to wyglądało tak: Web — 44%, Windows — 21%, Mac OS — 19% to teraz Windows — 36%, Mac OS — 28% i iPhone ‘ a — 20%. To нормированные do 100% wartości, ponieważ użytkownicy często korzystają z Evernote na dwóch platformach.

Ostatnio pokonaliśmy ponad milion użytkowników, tak, że znaczna liczba fanów naszego serwisu познакомилось z Evernote za pomocą AppStore. Sukces iPhone ‘ a-w wersji przypomniał nam sytuację, która miała miejsce, gdy zrobiliśmy pulpit-klient dla systemu Mac OS. Wiesz, kiedy tylko wyjdzie na rynek, i jeśli masz problem wyboru platformy, na których chcesz być przedstawione, zawsze istnieje pokusa, by skupić wszystkie wysiłki na niszach z maksymalnym zasięgu: www, Windows, co nazywa, nie размениваясь na drobiazgi. I to podejście nie zawsze się sprawdza.

Chodzi nie tylko o większej czy mniejszej konkurencji. Użytkownicy Mac OS, użytkownicy iPhone tworzą bardzo blisko społeczności, dzielenie się informacjami i wrażeniami na temat nowego oprogramowania odbywa się niezwykle intensywnie. I wy dziwicie się, jak wkrótce setki tysięcy użytkowników zaczyna traktować swoją aplikację do kategorii must have.

W Evernote zgromadził bogate doświadczenie w rozwoju aplikacji mobilnych (istnieją wersje dla Palm Pre, BlackBerry, Windows Mobile). O ile trudniejsze lub łatwiejsze tworzenie aplikacji dla iPhone ‘ a?

Opracowanie każdego nowego klienta Evernote – dla nas bardzo odpowiedzialny i nie jest to łatwy proces, ponieważ starannie zbadać możliwości i funkcji platformy, za każdym razem myśląc o tym, jak najpełniej zastosować je w Evernote. Sami możecie zobaczyć, że nasze aplikacje dla wszystkich wymienionych przez ciebie telefonów z SYSTEMEM bynajmniej nie klony. Każdy stał z uwzględnieniem możliwości platformy i jej cech.

Skuteczność rozwoju dla iPhone ‘ a w naszym przypadku wysoka z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy do czynienia z SDK w idealnej fazie dojrzałości — 3.0 nowy, nowoczesny i nie obciążone dziedzictwem ciężkiej przeszłości, ale już na tyle dojrzały, z szeroką społeczność programistów, zrozumieniem jak co robić i, w przeważającej części, выловленными błędami. Po drugie, aktywnie stosujemy ponowne wykorzystanie kodu między wersjami Evernote dla iPhone i Mac OS X, więc dla programistów, którzy mają do czynienia z każdej z tych platform, przyrost wydajności jest szczególnie dotkliwy.

U Palm Web OS ciekawe możliwości i dobre perspektywy, ale ta platforma jest jeszcze zbyt nowy, aby mówić o porównywalnej c iPhone wydajności dla programistów. Trzeba dać tej platformie przynajmniej jeszcze rok.

BB, WM i Symbian — jest to o wiele starsze platformy, i w nich brakuje szereg nowoczesnych subtelności, które mają iPhone i Palm. W tym samym czasie producenci telefonów wiedzą o tym, podejmują agresywne kroki w celu poprawy swoich platform, tak, że ich wcześniej zdyskontowane.

Wszyscy słyszeliśmy o przypadkach, kiedy Apple nie dopuszczał do aplikacji w App Store. Czasem z obawy przed konkurencją, a czasami z powodu dążenia chronić użytkowników przed niepożądanymi treściami (z tego powodu nawet запрещались niektóre programy do czytania książek). Czy ktokolwiek kiedykolwiek z jakimiś problemami?

Nie, nie odmawiano składania aplikacji w App Store, po prostu dlatego, że, jak mi się wydaje, nie było żadnych powodów, jak to robić. Nasi użytkownicy pracują w Evernote ze swoimi notatkami, z własną treścią, często tworzonych przez nich na tym samym telefonie. No i konkurencji idącym domyślnej aplikacji Apple nie tworzyli. Nawiasem mówiąc, u nas w ogóle mocno z konkurencją :) Można znaleźć wiele serwisów i programów (w tym i w App Store), które częściowo dublują funkcjonalność Evernote, ale pełnego odpowiednika po prostu nie ma.

Trochę odrywając się od tematu, można zauważyć, że, oczywiście, zawsze istnieje pokusa, by chwycić za popularną tematykę, zrobić kolejną odmianę tego lub innego oprogramowania w nadziei, że użytkownicy docenią właśnie swój program.

Prosty przykład — zobacz, ile inżynierii kalkulatorów lub angielsko-polskich rozmówek pozostałości znajdujące się w App Store. Problem w tym, że to będzie początkowo wtórny produkt, będzie w nim brakować świeża idea, i trzeba będzie szukać sobie miejsce już dokładnie wypełnionego niszy, zamiast tworzyć własną.

Apple stale rozwija App Store, na przykład, pojawiła się możliwość zakupu treści z aplikacji. Jakie są następne kroki twoim zdaniem powinna zrobić firma? Co App Store teraz brakuje?

Apple już zrobiła co najważniejsze, tworząc App Store, niepowtarzalną i bardzo wydajną platformę do dystrybucji oprogramowania telefonu.

Byśmy byli zadowoleni udoskonaleniom w dziedzinach takich jak przetwarzanie płatności, poprawa wizualnej prezentacji danych statystycznych oraz wyników promocji, a także chciałbym przyspieszyć proces zatwierdzenia aktualizacji (choć i teraz prędkość jest imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość aplikacji, które Apple stale trzeba testować). Ale nawet w obecnej formie AppStore — to najlepsze, co kiedykolwiek proponowano niezależnym deweloperom aplikacji mobilnych.

Również w bieżącej realizacji AppStore nie możesz zaoferować użytkownikowi bezpłatną wersję aplikacji z możliwością aktualizacji bezpośrednio z niego. Jeśli Apple doda tę możliwość, chcielibyśmy ją wykorzystać, ponieważ to sprawi, że proces aktualizacji jest jeszcze łatwiejsze, niż teraz.

W ślad za Apple swoje sklepy planują otworzyć i inni producenci telefonów. Czy mogą powtórzyć sukces App Store? Który z nowych sklepów uważasz obiecujące?

Apple udało się zrealizować, chyba w tej chwili najbardziej skuteczny model dystrybucji oprogramowania telefonu, więc nic dziwnego, że teraz podejście App Store staje się de facto standardem.

Można się tylko przywitać rozwój sklepów z aplikacjami dla innych platform. Pracujemy z powodzeniem w miejscach BB AppWorld, Palm Pre, SE i planujemy poszerzyć tę listę, gdy wypuszczamy aplikacji dla nowych platform. Przy tym BB, SE, WM, Nokia i innych będzie o wiele trudniej, niż Apple (i Palm), ponieważ aplikacje w tych sklepach muszą być zgodne z znacznie szerszy numerem modelu telefonu i wziąć pod uwagę szerszy zasięg dystrybucji.

Jeśli zwrócić uwagę na десктопные aplikacji, to tam teraz sukces rzadko osiągają samotni, w zasadzie polecenia. Jak z tym sprawa wygląda w App Store? Czy naprawdę programista teraz napisz do bardzo popularnego programu?

Otwórz Top popularnych aplikacji w AppStore i spójrz na nazwiska twórców. Tam nie tylko marki firm, studiów lub grup, ale i wystarczająco dużo nazwisk. Około jedna piąta program. Zresztą, rozumiem, że wystarczy bardzo złożone i bogate w funkcje aplikacji samodzielnie opracować w rozsądnym terminie jest mało prawdopodobne. I ci ludzie, którzy mogli osiągnąć sukces, w większości przypadków nie zrobili bardzo dużą skalę, ale oryginalny program, które docenili inni użytkownicy. Dobry pomysł, nie mniej ważne niż zespół.

Gdy App Store tylko zarobił, posypały się historii sukcesu, jak ten lub inny programista nieźle zarobił w krótkim czasie. Teraz liczba aplikacji ponad 65000. Konkurencja jest ogromna. Czy możesz dać wskazówki nowym programistom? Jak przebić się na listę popularnych aplikacji?

  1. Postaraj się nawiązać kontakt z pracownikami firmy Apple, odpowiedzialnymi za aplikację w App Store. Bądź z nimi uprzejmy i przyjazny, każdy z nich pracuje z dużą ilością twórców. Bierz ich rekomendacje bardzo poważnie, i jeśli oni powinni coś zmienić w aplikacji, lepiej zrobić to szybko.
  2. Nie zapominaj, że w App Store dotyczą aplikacji do pięciu różnych urządzeń: iPhone pierwszej generacji, iPhone 3G, iPhone 3G S, a oraz ipoda Touch pierwszej i drugiej generacji. Z góry zastanów się, jak twoja aplikacja będzie działać na każdym z tych urządzeń.
  3. Pamiętaj, że plany taryfowe w różnych krajach mogą się bardzo mocno różnić.
  4. Nie żałujcie pieniędzy, sił i czasu na ikonę aplikacji. Mówię poważnie.
  5. Pomyśl o tym, aby zintegrować swoją aplikację z Evernote. Można to zrobić za pośrednictwem naszego interfejsu API i na stronie naszego serwera i po stronie klienta. Napisać dobrą aplikację, która będzie w jakiś sposób komunikować się z Evernote, a my z przyjemnością zaczniemy promować się wśród naszych użytkowników.