Scrivener — program dla pisarzy

Scrivener to procesor tekstu i narzędzia zarządzania projektami, przeznaczony dla ludzi, którzy muszą pracować z dużą ilością tekstu. Przede wszystkim aplikacja zainteresuje autorów książek, pisarzy, naukowców, nauczycieli, dziennikarzy. W czym to program konkuruje c Journler (zobacz naszą recenzję), główna różnica polega na tym, że Scrivener pozwala pracować tylko z tekstem i nie będzie w stanie nagrywać wideo i видеозаметки.

Notariusz

Scrivener jest zainteresowanie w większym stopniu właśnie jako organizator danych. Możesz mieć ile chcesz projektów (np. projekt — książka). W ramach każdego projektu tworzone są foldery, w których są grupowane dane. Na przykład, folder może być część książki, która zawiera już poszczególne rozdziały.

Każda praca nad książką wymaga badań, nauki dodatkowego materiału. Tworząc nowy projekt w Scrivener, automatycznie otrzymujesz folder Research, w którym można przechowywać dodatkowe dane. Mogą to być nie tylko notatki, ale i PDF, dźwięków, obrazów.

Jeśli porównać Scrivener z Journler, można wyróżnić następujące zalety i funkcje:

  • Program jest w stanie nie tylko prowadzić statystyki dokumentu. Można określić pożądaną ilość tekstu, a Scrivener będzie wyświetlać swoje postępy (ile pozostało do zakończenia). Pisarzy to powinno motywować do pracy; :)
  • Program lepiej przemyślany praca z typografią. Zamiast cudzysłowów-łapki», będziesz mógł korzystać z «choinki»;
  • Wygodniej jest przystosowana do pracy z linkami do źródeł. Można w dziale Dokumenty Odwołania przepisywać linki do lokalnych dokumentów i adresów URL w Sieci;
  • Dla każdego dokumentu można przepisać streszczenie — streszczenie. Następnie te fragmenty tekstu są umieszczane na specjalnej tablicy w postaci listków. Wszystko to przypomina prawdziwą pracę nad książką, a nie wirtualną.

Scrivener ma automatycznym zapisywaniem tekstu, tak, że dane nie zostaną utracone w przypadku awarii prądu. Ale co ważniejsze — jest obecność systemu снэпшотов (snapshot). Z ich pomocą możesz mieć kilka wersji dokumentu, a w razie potrzeby zrobić «wycofywanie» na starszą wersję. Снепшоты można zrobić dla całej notatki, jak i dla poszczególnych fragmentów. Jedyne, co przeszkadza — trzeba samemu robić снепшоты (czyli nie automatycznie).

Bardzo podobał mi się tryb pełnoekranowy pracy. Klikając w niego, pisarz może skupić się na głównym, pisaniu powieści. A wszystkie inne okna po prostu nie są widoczne. Wygodne.

W sumie Scrivener mi się podobał. Bardziej logiczny i przyjazny dla użytkownika interfejs, żadnych dodatków (typu wbudowanego blog klienta, możliwości zrobić видеозаметки itp.), koncentracja na głównym — pracy z tekstem.

Program kosztuje $39.95, jednak na miejscu za darmo dostępna jest wczesna wersja beta — Scrivener Gold.