Skup z Concentrate

Bardzo często trudno jest zmusić siebie samego wykonać jakieś zadanie, gdy ktoś nie wisi nad głową i nie pobudza. Na przykład, należy zakończyć znienawidzony raport w terminie albo policzyć rodzinne koszty za ostatni miesiąc, a tu jak na zło stary przyjaciel znalazł się w Facebook, to powinny pojawić się świeże wiadomości na temat Snow Leopard, a jeszcze kolega wysyła jtd w Skype. Tu nie obejdzie się bez programu Concentrate.

Zasada działania aplikacji jest bardzo prosta, ale w tym samym czasie, to jest bardzo wydajny. Na początek tworzymy nowe zadanie (New Activity), na której należy skupić swoją uwagę. Niech u nas to będzie liczenie jakichś danych w aplikacji Numbers.

Otwieramy edytor właściwości zadania (Edit activity). Dla naszego zadania będzie nam potrzebne Numbers i Kalkulator, ich dodajemy do listy uruchamianych aplikacji, w tym samym czasie iTunes, NetNewsWire i Tweetie mogą rozpraszać, dlatego trzeba je zamknąć.

Oczywiście może pojawić się pokusa, by sprawdzić swoje konto Facebook lub Facebook, więc blokujemy ich. Tu bardzo pomocne, podobnie jak w przypadku aplikacji, można tworzyć grupy, co pozwala szybko wybrać, na przykład, wszystkie sieci społecznych. Edytować grupy można w ustawieniach programu. Istnieje również możliwość zmiany statusu w różnych IM (iChat, Skype, Adium).

Oprócz wymienionych funkcji można na przykład otworzyć wybrany dokument lub uruchomić Apple Script. Wprowadzenie wszystkie niezbędne zasady, za pomocą suwaka na dole wybieramy czas, który jest nam potrzebny do wykonania zadania, i zapisujemy.

W ten sposób, uruchamiając utworzone zadanie, możemy być pewni, że nic w ramach komputer nie będzie odwracać uwagi od jego wykonania, a Concentrate będzie przypominać o tym, ile czasu pozostało do zakończenia.

Można utworzyć kilka typowych zadań i uruchomić je w razie potrzeby.

W Trial-wersja dostępna jest 60 godzin «koncentracji», pełna wersja Concentrate będzie kosztować 29 dolarów, pobierz program z oficjalnej strony lub strony deweloperów, firmy Roobasoft.

Do działania program wymaga systemu Mac OS 10.5.3 lub wyżej.