SPB Wallet — bezpieczne, ale niewygodne przechowywanie poufnych danych

Spb walletW ciągu ostatnich kilku miesięcy było kilka przypadków, gdy hasła użytkowników usług internetowych i sieci społecznościowych umieszczano przez cyberprzestępców w Sieci. Eksperci ds. bezpieczeństwa, którzy badali te dane podkreślają, że internauci nadal korzystają z łatwo подбираемые hasła. Hack konto «Koledzy z klasy» lub «W kontakcie» okazuje się nie takie trudne.

Zminimalizować ryzyko pomagają specjalistyczne rozwiązania. Istnieją programy, które pozwalają szybko stworzyć i wprowadzić długie hasło. O jednym z takich aplikacji mówiliśmy — 1Password.

Nie tak dawno temu, deweloperzy z SPB Software (krajowa firma z biurami w stanach ZJEDNOCZONYCH, Rosji, Chinach i Tajlandii) zaproponowali nam opowiedzieć o ich produktach — SPB Wallet. Co my robimy.

Platon mi przyjacielu, ale…

SPB Wallet nie jest klasyczną хранилкой haseł. Program przeznaczony jest do bezpiecznego przechowywania różnego rodzaju danych wrażliwych, w tym:

  • Karty kredytowe
  • Dane paszportów
  • Karty rezerwacji stolików w restauracji i pokoi w hotelach itp.

Spb wallet

Interfejs aplikacji nie wytrzymuje krytyki. Chyba dla nikogo w SPB Software Mac nie jest podstawową maszyną roboczą. Nie do zniesienia straszne ikony, których nie można spotkać już dziesięć lat, pełne mieszanie stylów. Dochodzi do absurdu: ikona template gallery to ikona Network w ustawieniach systemu Mac OS X, ale jako ikony strony internetowej służy ikona Internet Explorer! Oto kilka zrzutów ekranu, które pozwalają sądzić o interfejsie użytkownika SPB Wallet:

SPBWallet-1

SPBWallet-2C

Niestety, krajowe deweloperzy rzadko zwracają należytą uwagę na UI. Należą do interfejsów jak «красивостям», wierząc, że to wszystko jest «subiektywne». (co ciekawe, to samo podejście w Awtowaz, czy nie?).

Funkcjonalność SPB Wallet również nie jest zadowolony. Chociaż przechowywać dane o mapach i naprawdę bardzo wygodne (pomaga internetowa galeria szablonów), praca z hasłami realizowane niepowodzeniem.

Rzecz w tym, że SPB Wallet słabo integruje się z przeglądarkami. Sytuacja jest taka: twórcy nie dodali wsparcie dla Apple Safari, ale zrobili тулбары dla programu Internet Explorer (ważne, tak) i Firefox. Przy czym nie wiadomo gdzie znaleźć dodatek do Firefox — a nie jest instalowany domyślnie, a w dokumentacji zawarte są tylko wzmianki, ale nie ma linków. Jeśli nie da się w jeden-dwa kliknięcia wstaw długie hasło, gubi się cała wartość takiej aplikacji.

SPB Software udostępniła wersje Wallet dla wielu platform: Windows, Windows Mobile, Symbian, Mac OS X, iPhone. Synchronizować dane między Makiem i айфоном można za pomocą usługi Bonjour. SPB Wallet dla Mac OS X sprzedaje za $4.93 (nie zdziw się niezwykłej cenie, teraz obowiązuje rabat), a iPhone-wersja będzie kosztować nieco droższe — 4,95 dolarów. Ale, szczerze mówiąc, w obecnej formie nie możemy polecić komuś ten program. Lepiej spojrzeć na 1Password…

  • Strona programu
  • Link do App Store