W iPhone zostanie wdrożony obsługa technologii odczytu радиометок

RfidApple Insider donosi o tym, że w prototypów nowych iPhone będzie wbudowane wsparcie dla odczytu tagów rfid. Technologia odczytu радиометок (RFID) pozwala urządzeniu do wykrywania wbudowane chipy w pobliskich obiektach bez konieczności bezpośredniego kontaktu z nimi. Według niektórych danych, przewodnik Apple już złożyło wniosek o przyznanie patentu na aplikację ID App w celu użycia czytnika rfid.

Dzięki wsparciu nowego iPhone technologii jego użytkownicy mogli uzyskać dostęp do wielu «bezstykowych możliwości» w rodzaju skanowania do przeprowadzenia płatności. W takim przypadku właściciel iPhone mógłby płacić za zakupy w kasie lub u automatu, wystarczy skierować telefon do czytnika urządzenia. Na tej samej zasadzie, użytkownik iPhone mógłby otrzymywać informację od terminala informacyjnego lub czytając ją bezpośrednio z obiektów. Czytnik znaczników rfid, jak planuje się, musi być wbudowany w ekran dotykowy urządzenia.

W tej chwili cena chipów rfid jest bardzo mała – zaledwie kilka groszy. Oznacza to możliwość ich stosowania dla szerokiego spektrum celów. Na przykład, w sklepach produkty wyposażone frytkami, aby można je było kontrolować na zasadzie kodów kreskowych, w bibliotekach tak oglądają się za książkami, w rolnictwie – kontrolują bydło. A w wojsku, szkołach i parkach rozrywki czasami technologia odczytu радиометок stosuje się i do ludzi.

Co do Apple to firma, z pewnością otrzyma wiele zalet, stosując tę technologię w swoje narzędzia. To pozwoli nie tylko ułatwić pracę z usługą iTunes, którym cieszą się ludzie w 23 krajach, ale i korzystać z smartphone lub odtwarzacz w wielu innych zastosowań.

Co prawda na pewno będzie masa protestów: wielu jest przekonanych, że RFID jest poważnym naruszeniem prawa do prywatności.