Wrażenia z «Ja w Internecie»

W zeszłym tygodniu «Yandex» wydał Mac wersja programu do wysyłania i odbierania wiadomości Czatu do Ya Online». Pomysł stworzenia IM-klienta, który jest przywiązany do sieci społecznej, wygląda na bardzo ciekawą. Dzięki wsparciu Jabber, komunikować się z użytkownikami Google Talk. Jednak wady «J. Online» są tak oczywiste, że raczej nie należy spodziewać się odpływu z Adium lub iChat.

Główny zarzut do «Ja w Internecie» sprowadza się do, aby zastąpić standardowe niewygodne interfejsu użytkownika. I rzecz nie tylko w tym, że przyciski zamykania i minimalizacji okna powinny być inne, tak i powinny znajdować się w innym rogu. Brakuje вменяемая wsparcie dla skrótów klawiaturowych. Aby szybko znaleźć żądany kontakt, trzeba koniecznie sięgnąć do mało widoczne przycisk wyszukiwania (używać zwykłych ⌘+F nie można). Zarządzanie statusami realizowane niewygodne. Aby konto było w internecie, a drugi w trybie offline, trzeba wchodzić w ustawienia «Ja w Internecie».

Na razie, niestety, «Czat dla J. Online» nie może stać się prawdziwą wymianą bardziej komfortowe i funkcjonalnie bogatemu «Адиуму».