Wychodzi aktualizacja Macbook Air: nowe procesory i wsparcie Thunderbolt!

macbooka Air

Parada nowości nie ogranicza się do wyjściem Mac mini i Apple Thunderbolt Display. Apple wprowadziła na rynek nowe modele Macbook Air.

20 lipca 2011 r. można wpłacić w historii Apple, nie tylko jako dzień, kiedy wyszła nowa wersja systemu Mac OS X, ale i jako datę śmierci» plastikowego Macbooka. Jeszcze w zeszłym roku, kiedy Air zaczęły sprzedawać w bardzo przystępnej cenie (w USA za niego prosili 999 dolarów), wiele zastanawiali się, czy istnieje nisza dla zwykłego Macbooka? Okazało się, że nie. Teraz odchodzi na emeryturę, a «punktem wejścia» do свитчеров staje Macbook Air.

Nowe modele «powietrza» laptopa były naprawdę bardzo ciekawe. Istnieją dwie wersje — z ekranem o przekątnej 11,6″ i 13,3″. Podstawowy model 11.6″ pochodzi z procesorem Intel Core i5 1.6 Ghz, 2 GB pamięci ram i 64 Gb SSD. Cena pozostała bez zmian — 999 dolarów (w USA). Droga model z tym samym ekranem oferuje użytkownikowi więcej pamięci ram — 4 Gb zamiast dwóch — i dwa razy większą pojemność pamięci SSD (128 Gb).

Bardzo ciekawie wygląda Macbook Air 13,3″. Podstawowy model kosztuje 1299 dolarów. Za te pieniądze klient otrzymuje kompaktowy i wydajny notebook z procesorem Intel Core i5, 1.7 Ghz, 4 Gb pamięci RAM i 128 Gb dysk SSD. Starszy model sport narosłym do 256 Gb SSD. W takiej konfiguracji laptop już koszt w $1599. Jeśli jeszcze dopłacić, to w Macbook Air 13″ można zainstalować procesor Intel Core i7.

Są i inne zmiany oprócz zwiększonej wydajności. Przede wszystkim Macbook Air otrzymał nową klawiaturę. Jest podświetlenie klawiszy, w którym znudziło wielu użytkowników. Sama klawiatura się zmieniła, ona teraz odzwierciedla nowe możliwości Lion: na zmianę klawiszy Dashboard i Expose przyszli przyciski sterowania LaunchPad i MissionControl. Wszystkie modele Macbook Air obsługują technologię Thunderbolt, która zapewnia szybką transmisję danych (do 10 Gb/s).

Macbook Air — przenośne, dostępne i wystarczająco potężne komputery z dużym czasem pracy na baterii. Ich sprzedaż rozpocznie się już dziś.