Wywiad z autorem DaisyDisk

Taras БризицкийW marcu tego roku mówiliśmy o programie DaisyDisk, która wizualizuje zamontowane dyski w postaci wizualnej секторной wykresu. Za pomocą aplikacji użytkownik w końcu dowie się, gdzie znika wolne miejsce na dysku.

Od momentu pierwszej publikacji minęło sporo czasu, DaisyDisk stał się znany za granicą (były publikacje w TUAW, Mac App Storm i innych popularnych mak-blogi), a ostatnio stała się dostępna wersja beta DaisyDisk 1.4. Dobry pretekst, by porozmawiać z Тарасом Бризицким, jednym z autorów programu.

Opowiedz trochę o sobie

Nazywam się Taras, mieszkam w małym miasteczku Saarow (były Arzamas-16), że w obwodzie, już 7 lat zajmuję się projektowaniem interfejsów.

Jak zrodził się pomysł stworzenia DaisyDisk? Była potrzeba takiego narzędzia osobiście lub ktoś ze znajomych podpowiedział pomysł? Rozpatrywano czy jakieś inne opcje (kolejna скриншотилка lub menedżer zadań, których już sporo). W sumie od czego rozpoczął się projekt?

Z domowej biblioteki :)

Tak się złożyło, że moja muzyczna/kolekcja filmów za wiele lat wzrosła w ilości i stopniowo przeniesione z CD/DVD na dysk twardy, ilość wolnego miejsca na których zaczął spadać bardzo szybko. Czyli setki gigabajtów nagle okazywały się zatkane obrazami maszyn wirtualnych, starymi рипами filmów DVD, podcasty lub кочующими z komputera na komputer archiwami/бэкапами. Oddzielić ziarna od plew w takiej sytuacji może być trudne: na przykład w folderze Downloads często znajdują się dziesiątki gigabajtów śmieci wymieszane z odpowiednimi danymi, nie usuwaj jej w całości… Finder tutaj jeśli pomaga, to nie bardzo. Znaleźć odpowiednie narzędzie do rozwiązania zadania «trzeba szybko zwolnić 10 gigabajtów» nie udało się

Opowiedz nam o procesie tworzenia programu? Ile zajęło czasu? Czy ktokolwiek kiedykolwiek z jakimiś problemami lub, być może, ciekawych momentów?

Opracowanie faktycznie rozpoczęła się pod koniec 2008 roku z małego szkicu, na którym starałem się wyjaśnić Olegowi (programista) główne pomysły na przyszłość aplikacji. Przez kilka tygodni mieliśmy już kilka полурабочих prototypów, a w marcu 2009 wydaliśmy wersję 1.0. Koncepcja aplikacji kilka razy zmieniała, mamy sporo eksperymentował z grafiką (nie zawsze skutecznie), ale do czasu premiery DaisyDisk, który wtedy nazywał się DiskSpace, już świetnie wyglądał na to, co widzisz teraz. Ja bym powiedział, że ostatnie dostępne wersje znacznie szybciej, wygodniej i stabilniej tych, co wydaliśmy na początku roku :)

Pierwsza kompilacja DaisyDisk
Pierwsza kompilacja DaisyDisk

Trudności naprawdę były. Na przykład, nad tworzeniem animacji Olegowi musiałem dość długo rozbić głowę, rozwiązując kilka geometryczne łamigłówki, których liczba tylko wzrosła do wersji 2.0 (którą planujemy wydać w połowie 2010)…

Taras, opowiedz o procesie projektowania interfejsu. U ciebie, mam nadzieję, że zachowały się wczesne szkice. Ciekawe byłoby pokazać czytelnikom ten sposób, którzy wykonali :)

Na Flickr napisałem całą paczkę wczesnych screenów i szkiców Daisy, w którym można prześledzić rozwój wczesnych wersji aplikacji, w których zewnętrzne zmiany były najbardziej widoczne.

Co do projektowania, to wszystko jest proste: poruszając się do przodu małymi krokami stale doskonalone produkt, zeszlifowanie jej wygląd i zachowanie. Nie obyło się bez wyraźnych błędów: znaczną część literatury na temat korzystania z sunburst (секторной wykresu, który używamy) i «opanował» tylko do momentu premiery, tak, że kilka razy musiał wyważać otwartych drzwi. Co prawda, ze względu na fakt, że czas iteracji (od momentu zakończenia dyskusji do momentu pojawienia się finalnej kompilacji) zwykle wynosiła nie więcej niż dni (często nawet dziesięć minut) możemy dość szybko posuwały się naprzód, odrzucając wyraźnie нежизнеспособные pomysły.

Z Daisydisk 1.4 Beta
DaisyDisk 1.4 Beta

Postanowił zrobić aplikację dla systemu Mac OS X, a nie Windows, choć rynek komputerów mac nie jest tak duży. Dlaczego wybrałeś jabłkowy drogę?

Początkowo Oleg proponował pisanie aplikacji pod Windows, jednak udało mi się wytłumaczyć mu godności rozwoju pod Mac. Na przykład, Mac, użytkownicy przyzwyczajeni do kupić oprogramowanie, niż korzystać z «alternatywnych licencji», tak i możliwości graficzne OS X jest znacznie wyższa, niż Windows. Niemałą zaletą stała darmo XCode i wysokiej jakości bibliotek i narzędzi programistycznych. Plus mając za sobą doświadczenie projektowania aplikacji Windows chciałam spróbować zrobić coś i pod Mac, których użytkownicy są znani ze swojej miłości do dobrych interfejsów.

DaisyDisk — shareware-program, czyli po тестого okresu za dalsze korzystanie z aplikacji trzeba zapłacić. Nie bali się, że na rynku już istnieją darmowe odpowiedniki?

Nie. Ponadto, była to część eksperymentu: chcieliśmy sprawdzić, czy dobrze zaprojektowana aplikacja sprzedawane w podobnych warunkach.

«Darmowe odpowiedniki» są godne uwagi nie tylko zero ceną, ale i zerowym samej jakości, więc każdy wybiera sam: cierpieć z kolejnej studenckiej поделкой (opuszczonej kilka lat temu), lub skorzystać z wygodnego wysokiej jakości narzędzia. W przeciwieństwie do WhatSize, na przykład, nie налагаем żadnych ograniczeń funkcjonalnych na wersję demo, tak że użytkownik przynajmniej nic nie traci.

DaisyDisk w dość krótkim czasie udało się popularne i bardzo znanego narzędzia. O swoim rozwoju pisali TUAW, Mac App Storm, itp. Można przypuszczać, że było wiele odpowiedzi od użytkowników. A czy korzyści? Proponowali czy ciekawe pomysły?

Korzyści, oczywiście, że była. Gdyby nie recenzja, to my raczej nie przypuszczali, że DaisyDisk może być, na przykład, телекомпаниями lub administratorów systemu dużych firm. Plus część ulepszeń w najnowszych wersjach DaisyDisk pojawiła się właśnie ze względu na prośby użytkowników.

DaisyDisk zawarte w listach najpiękniejszych aplikacji. Więc pytanie do Tarasa, jak autor UI, — dlaczego w Rosji raczej nie ma znaczenia sytuacja z niestandardowym интерейсом aplikacji? Nawet duże firmy produkują produkty, z których nie można korzystać. Jak naprawić sytuację?

Ja bym nie powiedział, że w Rosji wszystko jest tak źle. Mamy mnóstwo dobrych specjalistów, tworzących doskonałe interfejsy. Zobacz, na przykład, na usługi Yandex, na FineReader (nie ten, który pod Mac :), pracy studia Gorbunova, UIDesign Group, UI Modeling…

Inna sprawa, że i szczera fuszerki, jak парагоновского SlovoEd brakuje. Tu już jest mało prawdopodobne, że coś się zmieni, dopóki przywódcy niektórych firm odejść od zasady «people хавает». Tu nie lekceważ możliwość głosowania rubla :)

Dziękuję za odpowiedzi. :) W końcu, jeśli można dodać życzenie czytelników przed NG. :)

Powodzenia w nowym roku! Czytaj макрадар :)