Wywiad z Dmitrijem Uczciwych

Coding Robots logoPrzyjaciele, dziękuję wam bardzo za przyjazną reakcję na pomysł z wywiadów. Zdecydowaliśmy się utrzymać kategorię i spróbować zrobić ją cotygodniowego. Dziś oferujemy państwu rozmowę z Dmitrijem Uczciwych. On jest twórcą bloga klienta BlogJet dla systemu Windows. Dmitrij niedawno wprowadziła program Mémoires (zobacz naszą recenzję) — jest to jego pierwsza próba wejścia na rynek Mac oprogramowania (jeśli nie liczyć widget Mahalo). Mémoires otrzymała pochlebne opinie od Johna Грубера i TUAW. Rozmawialiśmy jak na czysto «свитчерские» tematy, jak i o cechy przejść z Win-programowania.

Kiedy pojawił się pierwszy Mac? Jakie były pierwsze wrażenia?

Pierwszy Mac kupiłem w kwietniu 2005 roku – był to 12″ iBook G4 (i teraz mam, służy laptopa do podróży). Zacytuję notatki z bloga:

«Zaginął w komputerach macintosh, niedługo wrócę.

Nie, nie strzelił swoim blogu — po prostu kupiłem Apple iBook :)

Sytuacja jest podobna na pojawienie się u nas w domu pierwszego kolorowego telewizora: kiedy go przywieźli, ja przez tydzień nie wychodził z domu (wtedy były wakacje w szkole) i całymi dniami oglądał TV.»

Dmitrij Uczciwych

Wiadomo, że masz najnowszą wersję Blogjet opracował już tylko na Macbook Pro przez Parallels. Wiadomo również, że pracujesz nad «суперсекретной» shareware-rozwój oferty dla Mac OS X. :) Jak trudne było przejście z Win-programowania? Czy były jakieś grabie? I gdzie łatwiej jest tworzyć produkty?

Przejście było bardzo trudne. Zacząłem uczyć się programowania Cocoa w 2005 roku, ale potem strzelił to chodzi. Po pierwsze, musiałem się dalej rozwijać Windows-produkty, a po drugie, wydawało mi się, że nie mam cierpliwości. Ja programowałem na wielu фреймворках – Delphi, .NET, wxWidgets, i wszędzie mi potrzebne mniej niż miesiąc, aby «врубиться», bo w zasadzie wszystkie są podobne u wszystkich w przybliżeniu tyle samo API i ideologia. Cocoa, choć pojawiła się wcześniej, niż te frameworki, wykorzystuje inne zasady. Przy czym, mówię właśnie o фрейморке, bo nauka nowego języka (Objective-C) dla dobrego programisty – nie problem (a poza tym, pod Cocoa, można pisać na Ruby i Python).

Mimo to, na początku 2007 roku, postanowiłem zbadać Cocoa jak należy. Od początku, aż do momentu, kiedy nad głową zapaliła się kontrolka, i zrozumiałem istotę, minęło jakieś dwa miesiące. Dalej wszystko było łatwiejsze – czytaj doki i pisz kod.

No a potem zdałem sobie sprawę, że Cocoa – to najbardziej genialny GUI ramy. Czasami, czytając o kolejną funkcję, ja wykrzykiwał «Wow!» – tak, wszystko pięknie tam jest zrobione. W niektórych przypadkach, aby osiągnąć to, co Cocoa-programista otrzymuje domyślnie, Windows-programista będzie pisać kilka tygodni.

Jakie byś wymieniał trzy najsilniejszych jakości Mac OS X?

Ja отброшу wszystkie zwykłe «użyteczność», «piękno», «bezpieczeństwo», itp., bo to wszystko i tak wiadomo. Wymyślę coś oryginalnego:

  • UNIX. Używałem Linuksa z 1998 roku. Co prawda, żaden linux nie stał u mnie ponad trzech miesięcy, :-) Więc nie линуксоид. Ale piękno UNIX rozumiem. Ale najważniejsze jest to, że wszystkie potrzebne narzędzia już tu – PHP, Ruby, Python, Apache itp. (No a jeśli ci nie są potrzebne, to ich nie zauważyć.)
  • Obecność znakomitych programów. Główny argument Windows-użytkowników – to, że na komputerze Mac mało programów. Tak, dla systemu Windows są ich miliony lub miliardy?), ale jakie… gdybym był z rodzaju macleod ‘ a tower, przepisał WSZYSTKO, co jest dla Windows (oprócz Skype, BlogJet i iTunes). Gdybym był prezydentem, ja bym odwołał moratorium na karę śmierci, ale tylko dla systemu Windows-programistów. W ciągu ostatnich 5 lat w systemie Windows перебирался z jednego klienta na inny, i ani jeden mi się nie podobał. To samo z przeglądarkami. Z funkcją biblioteka zdjęć. IM. Kalendarzem. Na komputerze mac ja spokojnie korzystam z Mail, Safari, iPhoto, Adium, iCal, itp. To jest skarb, a nie programy.
  • Шорткаты. Na komputerze mac dużo «towarów» klawiszy Control, Option, Command, Shift, Enter Return (tak, to są dwie różne klawisze). Na początku myślałem, że są głupcami – po co tyle przycisków? Teraz to rozumiem. Nigdy nie byłem dobry w Mortal Combat, ale na maku, tyle przydatnych «combo», że warto je zapamiętać – można w ogóle nie dotykać myszki.

Wiem, że niektórzy fani kupują praktycznie wszystko od Apple — laptopów i komputerów stacjonarnych, iPod, iPhone, Apple TV, itp. czy Dużo masz produktów Apple?

  • MacBook Pro 17″ Core 2 Duo 2.33 GHz, 2 GB RAM
  • iBook 12″ PowerPC G4 1.2 GHz, 512 MB RAM
  • iPod Shuffle (2nd generation)
  • Mighty Mouse
  • Apple Keyboard
  • AirPort Express

Coding Robots wydali wersję beta Mémoires, to doskonały program dla osobistego pamiętnika. Ty najpierw próbował sprzedawać, a potem zrobił za darmo. Ostatnio na blogu jesteś konsultacje z użytkownikami o przyszłości Mémoires. Jak myślisz, trudniejsze czy zarabiać shareware-autora Mac oprogramowania?

Myślę, że łatwiej. Po pierwsze, rynek nie jest tak wypełniony, jak dla systemu Windows, co oznacza, że łatwiej się przebić. Po drugie, Mak-użytkownicy płacą za oprogramowanie (nie wszyscy, oczywiście, ale myślę, że odsetek piractwa mniej). Po trzecie, użytkownicy częściej апгрейдят systemów operacyjnych. Vista oczywiście ekstremalny przykład, ale – jaki procent użytkowników na nią przeszła? A niektóre jeszcze siedzą na Windows 95!

O Mémoires, nawiasem mówiąc, historia jest taka. Pisałem ogromny tajny projekt. Trochę zmęczony go zaprogramować i postanowił «odpocząć» – za jedną noc napisać program do prowadzenia dziennika. I u mnie to zadziałało (Cocoa рулез). Następnego dnia jej polerowane i, kiedy był w Niemczech, pisał na stronę internetową, poprzez stronę, aby preorder (prawda, преордеры faktycznie były proste subskrypcji newslettera o wyjściu). Ale nikt nie powiedział, poza twitter kontaktów, bo nie był pewien, czy warto ją dalej rozwijać. Potem postanowił dalej pisać wielki tajny projekt, a Mémoires wydać w wolnym pływanie jako freeware. Nie było. O program napisali gigantów Daring Fireball i TUAW, przez pierwsze kilka dni było 6000 pobrań, zaczęli przychodzić feature requests, wiadomości o bagach. Podjąłem decyzję, rozwijać ją dalej i odłożyć wielki tajny projekt. Oczywiście, trzeba na coś żyć, więc zapytał użytkowników, nie będą przeciwko, jeśli zrobię jej płatnej. So far, tylko jeden powiedział, że nie zapłaci (i w ogóle nie rozumie, po co wydaliśmy produkt, kiedy już dwa), reszta nie ma nic przeciwko.

Nie ma planów przeniesienia Blogjet na Mac? Jednak niektóre rzeczy u ciebie wykonane lepiej, niż u konkurencji (przede wszystkim pobieranie zdjęć)

Szczerze mówiąc, jestem zmęczony programować blog-klienci. To nie w tym sensie, że ja dalej nie będę produkować BlogJet lub że nasza firma nie wypuści telefon BlogJet :), a do tego, że jest to naprawdę trudne. Trudno zrobić klient, gdy nie kontrolujesz część serwerową, i kiedy specyfikacji API napisane tak, że można je interpretować jak się chce. W końcu, gdy ktoś z WordPress lub Six Apart coś намудрит w swoim kodzie, nam sypią się błąd-raporty. A możemy zrobić, to nic się nie stanie, problem w back-end…

Czy są jakieś programy, na które mógłbyś polecić zwrócić uwagę свитчерам?

Wszystko, co jest w Mac OS X, plus Adium, Colloquy, Cyberduck i TextMate. No i Parallels, jeśli jest coś bardzo potrzebnego/korporacyjny, że nie działa na Mac OS X. Plus kodeki Perian i Flip4Mac.

***

Dzięki Dmitrija za ciekawą rozmowę i powodzenia mu na «маковском» shareware rynku. :)

A teraz trochę o planach. Myślę, że w przyszłych wywiad warto odejść od свитчерских pytań i пораспрашивать o tym, jak znane w swojej dziedzinie specjaliści używają «maki» w pracy. Co myślicie?