Zakład Time Machine

Myślę, że nie pomylę się, widząc, że najbardziej burzliwą reakcję na pierwszym przemówieniu Steve ‘ a Jobsa dotycząca Mac OS X Leopard spowodował funkcja «Time Machine». Tworzy kopie zapasowe plików w wybranych katalogach na specjalnej partycji na dysku co godzinę. Tak więc, w przypadku utraty jakiegokolwiek pliku można «cofnąć» do katalogu stan na kilka godzin, dni lub nawet tygodni temu (w zależności od pojemności dysku) i odzyskać utracony plik z archiwum.

Brzmi kusząco, ale zanim wyciągać wnioski, trzeba spróbować system w akcji.Więc do testów użyto MacBook z zainstalowanym licencjonowanej wersji systemu operacyjnego Mac OS X Leopard i zewnętrzny dysk twardy 80 Gb, podłączany do komputera przez port USB.

Aby rozpocząć tworzenie kopii zapasowej wystarczy podłączyć dysk zewnętrzny i odpowiedzieć twierdząco na pytanie systemu o jego użyciu do tworzenia kopii zapasowych. Jeśli do przechowywania archiwum planuje użyć sekcji jakiegokolwiek innego dysku, trzeba, po pierwsze, go utworzyć za pomocą narzędzia Dyskowego (Disc Utility), a następnie włączyć Time Machine w Preferencjach systemu (System Preferences) ręcznie.

timemachine_2.jpg

Wtedy system zacznie robić pierwszą kopię zapasową. W wyświetlonym oknie dialogowym, klikając na przycisk «Ustawienia», można ustawić te katalogi, rezerwacja których jest wymagane. Raczej wybrać te, które dotykać nie trzeba:

timemachine_3.jpg

Za dwie minuty, pierwsza kopia jest gotowa. Przynajmniej na wybrane mną 60 Gb zajęło to tyle czasu. Należy zauważyć, że proces kopiowania choć i ładuje system, ale pracować równolegle. Kolejne kopie są wykonywane znacznie bardziej subtelnie, to można zauważyć, chyba, że po «хрусту» winchester.

Test odbędzie się w katalogu z obrazkami do tego artykułu. Dzień po utworzeniu pierwszej kopii zapasowej usuwamy jeden z zrzutów ekranu i jeszcze przez dwa otwieramy katalog. Klikając na ikonę Time Machine zmienia się tło. Na ekranie pozostaje okno Finder’a ze screenów (bez jednego), a tren jego poprzednich stanów. Myślę, zastanawiając się, wszyscy widzieli efekty na prezentacji. Powiem tylko, że oni nadal zaimponować raz za razem, dając pewność, że żadna ważna informacja jest stracone nie będzie.

timemachine_4.jpg

Naciśnięcie strzałki «na odległość» w prawym dolnym rogu откатываем okno w najbliższym stan bardzo od obecnego i, o dziwo, «lost» zrzut ekranu znaleziono! Zaznacz go i kliknij przycisk «przywróć», obserwując natychmiastowy efekt.

Można również skorzystać z linią czasu, położonej wzdłuż prawej krawędzi monitora. To pozwala zobaczyć stan wybranego katalogu w określony dzień i godzinę.

Teraz podsumowanie eksperymentu. Time Machine — to kolejna bardzo przydatna funkcja nowego systemu operacyjnego od Apple, która ma duże możliwości i nadal wygodny w użyciu. Zapoznał się z nią bliżej, moje wątpliwości zniknęły, Time Machine – jak udana realizacja funkcji tworzenia kopii zapasowych – na zawsze pozostanie włączona, chroniąc mnie przed utratą ważnych informacji. Nie możemy tak długo czekali?