Nieznane możliwości Wikipedii

Wikipedia – jeden z najbardziej popularnych źródeł informacji w Internecie. Jednak, czy używasz go w pełni? Dzięki swobodnego przepływu treści pojawiło się wiele projektów związanych z encyklopedią i zapewniających dostęp do informacji w dowolny wygodny dla użytkownika sposób. Prezentujemy państwu kilka możliwości, o których można nie wiedzieć.

Losowy artykuł

Ten link może prowadzić w zupełnie nieoczekiwanych miejscach Wikipedii. Zainstaluj ten link jako strony głównej i za każdym razem, nauczyć się czegoś nowego przy starcie przeglądarki.

Dowiedz się kto jakie strony edytuje

Wszystkie artykuły mogą być edytowane. Mogą to robić i eksperci w swojej dziedzinie, i amatorzy. Twórcami UCSC powstało demo Trust Coloring Narzędzie, które pokazuje jakie zmiany zostały wprowadzone przez użytkowników z reputacją, a które nie (im bardziej pomarańczowy kolor w zmianie, tym mniej tego warto zaufać). Chociaż, być może, reputacja i nie jest doskonały wynik w tym przypadku. Warto również spojrzeć na WikiScanner, który, opierając się na ip, pokazuje lokalizację użytkownika.

Wyszukiwanie za pomocą telefonu komórkowego

W tym pomoże wapedia – mobilna wersja encyklopedii.

wapedia

Przechowywanie encyklopedii na swój iPod

Encyclopodia daje taką możliwość posiadaczy 1-4 generacji, iPod, iPod mini, iPod Photo.

via Top 10 Wikipedia Tricks