RAID Reconstructor — ekspert-asystent na wypadek armagedonu

Teraz często użytkownicy nabywają kilka dysków do tworzenia macierzy RAID, tym bardziej, że kontroler w standardzie nawet płyt głównych dolnego przedziału cenowego. W celu zwiększenia szybkości dostępu tworzą RAID 0, w którym dwa dyski twarde pracują równolegle, każdy zapisuje połowę informacji, a nie RAID 5 stosuje się jeden zbędny dysk w celu zwiększenia pojemności i niezawodności.

raid_reconstructor.jpg

Ale, jak wiadomo, wszystko się psuje, i twarde dyski i RAID-tablice, zwłaszcza na tanich kontrolerach i dyskach. Jeśli w przypadku zwykłego dysku można go spróbować naprawić nawet zwykłymi środkami, RAID tak nie przywrócić — jak pamiętamy, na każdym z nich tylko część informacji. Co robić? Tu na pomoc przychodzi niesamowity program RAID Reconstructor (shareware, Win32).

Do swojej pracy to wymaga, oprócz odzyskania płyt, jeszcze jeden, dla objętości równej lub, co lepsze, większe, niż przywracany tablicy. Program nie «naprawia» twoja tablica jest po prostu tworzy kopię danych w formie obrazu na innym nośniku, przy czym bez wpływu na uszkodzone dyski (nic się nie zapisuje, tylko czyta). W przyszłości, aby przywrócić samych danych i plików trzeba użyć innych programów. Tak więc, w przypadku awarii, RAID Reconstructor bierze na siebie pierwszą i trudne zadanie — połączyć rozproszone algorytm RAID-a dane w jeden sposób holistyczny (za pomocą sektor po sektorze i odtwarzania sekwencji sektorów), że jest jej bardzo dobrze udaje, tak i prędkość jest dość wysoka (około 75 Gb na godzinę), co prawda działa tylko z systemami plików FAT i NTFS. Sama naprawa może odbywać się w kilku trybach: tworzenie obrazu lub bezpośrednio zapisu odzyskanych danych z powrotem na dysk (tylko w przypadku uszkodzenia kontrolera, a nie dysków).

Program jest płatny, $99, ale jest i 90-dniowy trial-wersja. W szczególnie poważnych przypadkach może pracować z CD-rom, загружаясь w środowisku WinPE. Jak dla mnie, to dane są warte tego, aby w arsenale doświadczonego użytkownika narzędzie to było. Choć lepiej, aby to nigdy się nie przydała.