Virtual Floppy Drive 2.1 — emulator dyskietek

Era Floppy-rom z każdym dniem coraz bliżej dobiera się ku końcowi. I to nie przypadek, bo dyskietki, więc nieaktualne, w porównaniu z nowoczesnymi nośnikami informacji, że ich użycie stało się ekonomicznie nieopłacalne, a niezawodność i czas ich życia w ogóle przeraża. Ale do działania niektórych programów nadal konieczne jest urządzenie z adresem a:\, i całkowicie zrezygnować z dyskietek byłoby niemożliwe, gdyby nie Virtual Floppy Drive.

PPO

Virtual Floppy Drive to darmowy emulator Floppy-rom dla systemów Windows NT / 2000 / XP i 2003(tylko wersje 32-bitowe). Pozwala emulować wszystkie 5.25″/3.5″ stacji dyskietek standardowych pojemników w 1 lub 2-ch stacjach dysków wirtualnych. Zarządzanie programem można poprzez interfejs graficzny lub wiersz polecenia. Program pozwala łączyć obrazy dyskietek, utworzone w innych aplikacji, lub tworzyć je samemu.

Funkcja «ochrona przed zapisem» pozwoli chronić informacje w postaci przed przypadkowym usunięciem.

Wady Virtual Floppy Drive są drobne problemy i nieco skomplikowany system montowania obrazów poprzez graficzny interfejs, a także brak rosyjski interfejs.