Bill Gates: umiejętności, które są potrzebne do osiągnięcia sukcesu

Bill GatesBBC opublikowała krótką notatkę Billa Gatesa, gdzie dzieli się swoimi opiniami na temat tych umiejętności, które należy posiąść, aby osiągnąć swoje cele. Bill pisze, że jedną z najważniejszych zmian w ciągu ostatnich 30 lat jest przekształcenie praktycznie każdego informacyjnego pracownika. Teraz prawie w każdej pracy jest używane oprogramowanie, aby pracownicy mogli pomagać organizacji funkcjonować bardziej efektywnie.

Umiejętność skutecznie korzystać z narzędzi programowych jest niezwykle istotne dla osiągnięcia celów w dzisiejszej globalnej gospodarce opartej na wiedzy. To również i przewagę konkurencyjną. Praktycznie w każdej karierze potrzebne są solidne pracy znajomość programów, które zwiększają produktywność. Przy tym nie można przecenić znaczenie wiedzy w dziedzinie matematyki i nauki.

Bill Gates wśród ważnych umiejętności zauważa komunikacyjne zdolności człowieka, możliwość pracy z różnymi typami ludzi.

Założyciel Microsoft pisze także o tworzeniu programów. Mimo, że wiele osób uważa, że rozwój oprogramowania — to intymny proces, gdy siedzisz za zamkniętymi drzwiami i piszesz dużo kodu, to nie tak. Innowacyjność w oprogramowania, jak i prawie w każdej dziedzinie, wymaga umiejętności współpracy i dzielenia się pomysłami z innymi ludźmi. Trzeba rozmawiać z klientami, opinie klientów, zrozumieć ich potrzeby i wymagania.

Bill Gates również wysoko ceni dążenie do ciągłej nauki, radzi więcej czytać (i czytać w szerokim zakresie tematów).

W sumie nic nowego, jednak większość ludzi zaniedbane nauką programów. W szczególności dotyczy to zwykłych, nie IT-pracowników. Ludzie dowiedzą się jak zrobić tę lub inną rzecz w Word’e, na przykład, ale nie chcą poznać możliwości programu, nie chcą korzystać z jej skutecznie.

Bill Gates: The skills you need to succeed [BBC]