Burza mózgów: jak wygenerować wybuchowe pomysły

Technika «burzy mózgów» — świetny sposób, aby wydostać się z twórczego impasu i przyjść do niestandardowego rozwiązywania problemów.

Pomysł burzy mózgów polega na tym, aby uczestnicy zastanawiali się tylko doskonałe innowacyjne pomysły. Celem tej metody jest generowanie wielu, bardzo wielu absolutnie żadnych pomysłów. Nie ma ostatecznych decyzji. A oto pomysły, jak i mogą stać się kluczem do rozwiązania określonego problemu.

Zaletą metody jest również udział wielu ludzi w tym procesie. Im więcej uczestników, tym więcej ciekawych pomysłów.

Zastosowanie metody burzy mózgów wymaga starannego planowania. Wtedy ona przyniesie znaczące wyniki.

Do burzy mózgów

Przygotuj przestrzeń

Bardzo ważne jest, aby w pomieszczeniu była odpowiednia energia. Powiesić w pokoju deskę lub umieścić flipchart, aby wszystko było wyraźnie. Pomieszczenie musi być zamknięte, aby nikt nie mógł zakłócić przebieg rozmowy.

Dostroić się do dyskusji

Jeśli człowiek jest przyzwyczajony pracować sam, będzie mu trudno dostosować się i wyrażać swoje zdanie w grupie. Dlatego prowadzący powinien zastosować niektóre techniki, aby każdy mógł pozbyć się emocji i złapać odpowiedni nastrój.

Na przykład, technika «Nóż, dziecko i kot zło». Uczestnicy są rozproszone po pokoju. Po jednym przekazują sobie wyimaginowany nóż, rzucając go w stylu ninja. Następnie uczestnicy przekazują dziecka, przedstawiając charakterystyczne dla niego dźwięki. A w końcu — złego wściekłego kota. Trzeba wczuć się w rolę i zachowywać się tak, jakby to wszystko dzieje się naprawdę. Uczestnik musi spojrzeć w oczy temu, komu coś przekazuje.

Podajcie cel

Uczestnicy muszą jasno zrozumieć, jaki cel realizują. Za to odpowiedzialny jest prowadzący. Twoje zadanie — prowadzić je i śledzić przebieg całego procesu.

Ustawić ramy czasowe

Nad przebiegiem czasu i procesem mózgów czuwa prowadzący. Zaznacz na 15-20 minut na omówienie każdego wydania. Można również określić ostateczny cel. Na przykład wygenerować 100 pomysłów na 20 minut. Dla uczestników będzie to służyć jako dodatkową motywacją.

Podczas burzy mózgów

Zawsze mówisz «tak»

Prowadzący nie powinien skupiać na własnym punkcie widzenia i być selektywne w proponowanych pomysłów. Dobry prezenter otwarty całym nowego, niezwykłego, a nawet szalonego. Tak, uczestnicy będą mogli wymyślić jeszcze więcej ciekawych rzeczy.

Nie zbaczaj z tematu

Podczas burzy mózgów atmosfera może накалиться do granic możliwości. Dlatego bardzo łatwo, jak to się mówi, odejść nie w taką step. Prowadzący powinien zwracać uwagę, aby do tego nie doszło.

Zapisuj wszystkie pomysły

Może to zrobić albo wiodący, lub sami uczestnicy. W drugim przypadku uczestnicy rozdają długopisy i kartki do notatek. Albo każdy z nich po kolei wychodzi do tablicy, wypowiada się i krótko zapisuje swój pomysł.

Po burzy mózgów

Posortuj pomysły

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po szturmu masz wiele zapisanych pomysłów. W tym dziwnych, przerażających i szalonych. Nie spiesz się, aby się ich pozbyć. Czasami właśnie takie pomysły i są genialnymi.

Uczestnicy muszą sami rozłożyć pomysły według określonych kryteriów. Najprostszym sposobem jest użycie текстовыделитель. To pomoże rozbić pomysły na grupy.

Opracuj strategię na podstawie tych pomysłów

W każdej z grup wybierz najlepsze pomysły. Pamiętaj, że «najlepszy» nie znaczy «najprostszy». Zapiszcie te pomysły na oddzielnej liście. Następnie poćwicz ich. Zastanów się, jak można wykorzystać je do rozwiązania problemu.