Jak się uczyć, nie зазубривая

Twój mózg składa się z neuronów, które są połączone między sobą, a nie z bitów i bajtów w pamięci komputera. Dlatego informacje o wiele lepiej jest przechowywany na nim nie w kolejności, a w sieci faktów i związków między nimi i uczyć się jej, зазубривая, nie ma sensu.

Zapamiętać, bez większego wysiłku, naprawdę — ale do tego trzeba zmienić taktykę zapamiętywania. Nie powtarzaj jedno i to samo, a spróbuj zainstalować związku między faktami i względem. Oto kilka wskazówek.

1. Metafora. Łącz fakty z czymś, co już wiesz. Łącz abstrakcyjne pomysły z prawdziwymi doświadczeniami. Na przykład, wyobraź sobie, że pochodna jest prędkościomierz samochodu.

2. Wykres. Wykresy i schematy — to materialny wyraz więzi między pomysłami, które pojawiają się w twoim umyśle. Możesz utworzyć kilka różnych schematów do tego, aby zapamiętać jedną i tę samą informację, jeśli spojrzeć na nią z różnych stron. W tym przypadku uda ci się przypomnieć sobie wszystko, nawet jeśli zapomnisz jednego ze stowarzyszeń.

3. Rozróżnienie. Zagraj na różnicy — pamiętam podobne rzeczy na podstawie tego, w czym się różnią. Nie trzeba budować idealnych schematów — ważne tylko, aby utworzyć szkic w pamięci, aby w odpowiedniej chwili przypomnieć i uzyskać żądaną fakty. To pomaga nawet wtedy, gdy nie można wymyślić metafory lub narysować schemat. Na przykład: Konfucjusz żył w tym samym czasie, co i Sokrates, ale w Starożytnych Chinach. Lub: Przyspieszenie — to jak przyciąganie ziemskie, tylko przyłożone w dowolnym kierunku.

4. Wizualizacja. Inny sposób pomysł bardziej konkretnego — ją przedstawić. Przy czym wcale nie musisz myśleć tak, jak to określono — wymyślać postacie i sytuacje. Niech kraju na arenie międzynarodowej będą członkami jakiegoś społeczeństwa, a historia świata — tylko rozmową i kilkoma gestami za ich kolacji w jadalni. Można wymienić to na odtworzenie wszelkich innych zmysłów — słuchu, węchu, dotyku itp.

5. Wyjaśnić dziecku. Nauczyć się czegoś — najlepszym sposobem, aby się tego nauczyć. Co byście się nie uczyli, pomyśl, jak wyjaśnił to pięcioletniemu dziecku? To sprawi, że uprościć przedmiot i sprowadzić myśli do konkretnych wypowiedzi — a to znaczy, że je połączyć w spójny schemat i zapamiętać.

6. Wyobraźnię. Spójrz z drugiej strony. Obróć pomysł w rękach i tak, i tak. Trzeba przedrzeć się w niej jak należy, nie szukając w procesie sensu. Nie stracisz czasu na nic, to jest ten sam klucz do lepszego rozumienia i zapamiętywania, jak i wszystkie inne podobne porady.

7. Razem. Jedna głowa dobrze, a dwa lepiej. Praca w zespole jest wiele różnych poglądów na jeden problem, a więc kilka razy więcej związków. Burza mózgów i dyskusje grupowe — bardzo przydatne rzeczy, które pomagają nam uczyć się szybciej.

Zasada 70%. Jeszcze jedna przydatna zasada: przejdź do następnej sekcji, po opanowaniu 70% materiału. To pozwoli ci osiągnąć szybki postęp, nie зацикливаясь na szczegółach, które można nauczyć się potem lub dowiedzieć się z kontekstu. Będziesz stale napięte, uczucia sytości informacji nie powstanie. Na przykład, osiągnąć семидесятипроцентного rozumienia formuły i od razu zacznij uczyć dowód. Naucz się nowych słów na 70% i snuja dialog. Tak zapamiętywanie stanie się prostsze, szybsze i bardziej interesujące.

Kiedy trzeba się uczyć? Wtedy, gdy to, co próbujesz nauczyć się, неподвластно zapamiętywania za pomocą powyższych metod. Takie informacje zdarza się, i jeśli nie możesz zainstalować w niej logicznego związku, po prostu trzeba nauczyć się jej. Na szczęście, system działa w 95% przypadków, więc takie «nielogiczne» wiedza zdarzają się rzadko.

How to Learn Without Memorizing [Scott Young]