Co najlepiej pić po treningu: picie i przepisy

Ci, którzy aktywnie uprawia sport, wie, że podczas treningu wraz z potem z organizmu wychodzi dużo składników odżywczych i ich zapas na pewno trzeba uzupełnić. Mogą to być małe gardła wody podczas treningu, jeśli nie pili podczas lekcji, zaraz po nim pić nie można. Trzeba poczekać 30-40 minut i dopiero po upływie tego czasu uzupełnić swoje zasoby. I jeśli podczas treningu to może być woda (bez napojów), to po jej możliwości są znacznie większe.

sport

Od razu zastrzec, że za podstawę tej listy została podjęta jednego z artykułów plus kilka innych źródeł, więc można traktować to jak do rady, który nie jest szkodliwy dla zdrowia.

1. Kakao. Zimne kakao nam zalecają pić amerykańscy naukowcy. Badania wykazały, że napój ten szybko przywraca niezbędne zapasy białka i węglowodanów w organizmie (białka — budulec, węglowodany — energia). Ale jest jedno duże «ALE» — pić napoje zawierające kofeinę (a kakao należy do ich grona) zaraz po treningu nie można, bo kofeina ingeruje w działanie insuliny i uniemożliwia organizmowi wchłonąć białka i węglowodany. A to przez 2 godziny można cieszyć się filiżanką kawy, aby się obudzić, lub kakao — żeby uzupełnić zapasy węglowodanów i białek.

2. Mleko. W mleku znajduje się wiele składników odżywczych: białka, elektrolitów, wapnia, witaminy D, itp Napój, który idealnie nadaje się do «naprawy» dla twoich mięśni, tak jak podczas treningu w twoich mięśniach rozkłada białko.

3. Świeże soki. Można je pić na pół godziny przed treningiem, jeśli nie zdążyli zjeść na 2 godziny przed nią lub po niej. Możesz uzupełnić swoją listę pomarańczowym, pestek winogron i soku żurawinowego.

4. Specjalne napoje sportowe. Można je pić w trakcie treningu, jak i po. Wszystko zależy od jego składu i działania na organizm. Jeśli zdecydujesz się zacząć pić specjalne mieszanki, to najlepiej skonsultować się ze swoim trenerem, tak jak on wie swoje obciążenie i może obliczyć, ile trzeba pić i jaki napój Uzupełnianie elektrolitów, poprawa beztlenowych możliwości, zwiększenie wytrzymałości, szybkie odzyskiwanie — każdy pijany po lub w trakcie niektórych obciążeń (seria krótkich układów obciążeń, jogging, wspinaczka, itp.)

5. I najbardziej dziwny i nie jest szczególnie użyteczne napój zostawiłam na koniec. Według ostatnich badań hiszpańskich naukowców Granady piwo zawiera w sobie ogromną ilość substancji, które organizm traci podczas treningu. Jedyne i ogromna ALE — alkohol. Nie można go spożywać bezpośrednio po treningu, tak i w ciągu najbliższych kilku godzin też nie jest zalecane. Więc jeśli chcesz trochę poeksperymentować, to запивайте go wodą w stosunku 1:1.

A teraz kilka receptur napojów sportowych, które można łatwo przygotować w domu!

Hipotonicznego napoju (podczas treningu): 120 ml rozcieńczonego soku pomarańczowego + 1 litr wody + szczypta soli. Wszystko to wysyłasz do lodówki i wziąć ze sobą na szkolenie.

Przełom napój: 570 ml pomarańczowego lub soku jabłkowego bez cukru + szczypta soli. Ale warto pić wody, tak jak on nie uzupełnia swoje zasoby wodne.

Soli: 120 g cukru + szczypta soli morskiej + 2 litry wody.

Cytrynowy: 120 g cukru + szczypta soli morskiej + 3 łyżki soku z cytryny + 2 litry wody.

Miodowy: 1 l wody + 100 g miodu + szczypta soli

I nie zapominamy, że z powodu dużej zawartości cukru po spożyciu tych napojów nie przeszkadzało by dobrze umyć zęby lub przynajmniej popić szklanką zwykłej wody.