Jak «leczyć» zepsute piksele LCD matryce monitorów, telefonów, konsol

David Drager, autor bloga SystemBash, opowiada o tym, że kupił monitor LCD marki DELL z «uszkodzony» piksel, który znajdował się na środku ekranu. W swoim poście opowiada, jak udało mu się wyleczyć go z powrotem do normalnego cyklu pracy. Uwaga: martwy piksel wygląda na ekranie czarno, on w ogóle nie działa i nie nadaje się do «leczenia», «bity» — to piksel, który zwykle świeci jednym kolorem czerwonym, zielonym lub niebieskim. Więc…

David, szukając rozwiązania w internecie, znalazłem następujący lekarstwo.

  1. Pobierz ten film i uruchom go tak, aby odtwarzanie wdarła się problematyczny pikseli. W ten sposób stymulujesz jego aktywną pracę.
  2. Po tym, jeśli matryca nie jest zabezpieczona plastikiem, «masaż» jej palcem tak, aby nie przesunąć matrycę i nie uszkodzić resztę matrycy.

Faktycznie, u autora artykułu zajęło mi 2 dni na to, aby to naprawić pikseli — całą noc wideo działało na pikselu, a w dzień jest regularnie masować ten piksel.

Faktycznie, ten sam metoda nadaje się do każdego urządzenia, które jest w stanie odtwarzać wideo i ma otwarty typ matrycy (nie zabezpieczona przezroczystym plastikiem).

Czy masz doświadczenie «rewitalizacji» uszkodzonych pikseli?

How to fix a Stuck Pixel on a LCD Monitor or Screen [ SystemBash ]