Jak zrobić aparat otworkowy aparat własnymi rękami: szczegółowa instrukcja

1.

Co to jest fotografia otworkowa-zdjęcie?

2.

Co trzeba zrobić aparat własnymi rękami?

3.

Jak zrobić aparat otworkowy aparat?

4.

Jak wypełnić folię?

5.

A jak przewinąć taśmę?

6.

Jak ustalić ekspozycję?

7.

Jak uzyskać ostre zdjęcia?

Tworzenie fotografia otworkowa-kamery — to nie tylko sposób zaoszczędzić na zakupie aparatu, ale i fascynujący proces, który pomoże ci dołączyć do fotografii analogowej.

Co to jest fotografia otworkowa-zdjęcie?

Pomimo złożoności urządzenia nowoczesnych kamer, aparat ma tylko dwa zasadnicze elementy: wstrząsy obudowa ze środkami kontrolowanej transmisji światła i światłoczuły nośnik.

Główną różnicą fotografia otworkowa-kamery od zwykłych aparatów — korzystanie z małego otworu zamiast obiektywu.

Jeszcze w X wieku arabski matematyk i naukowiec Альхазеном stwierdzono, że światło przechodząc przez mały otwór w ścianie ciemnego pokoju, jest przewidywane na drugą powierzchnię. Do momentu pojawienia się światłoczułych nośników tego optycznym efektem cieszyły się artyści. Wyświetlanie obrazu na противолежащую od źródła światła ścianę pozwalało szybko i łatwo odtwarzać obrazy z fotograficzną dokładnością.

Najprostsze urządzenia do transmisji obrazu na drugą powierzchnię — to camera obscura. Pomagali nie tylko artystom, ale i astronomom. Pierwsza udokumentowana korzystanie z tej optycznego efektu podczas obserwacji słonecznym zaćmieniem datowany 1544 roku.

Aparat otworkowy aparat wykorzystuje efekt optyczny, realizowany kamerą-обскурой. W przedniej części obudowy aparatu wykonywana otwór, przenikając przez który obraz jest rzutowany na folię.

Co trzeba zrobić aparat własnymi rękami?

 • Duży kawałek пенокартона grubości 5 mm. można Go znaleźć w sklepach artystycznych i багетных warsztatów.
 • Kawałek cienkiego metalu 2 × 2 cm (można wyciąć z puszki).
 • Trzy cewki od taśmy 35 mm (można wyciągnąć z światłach i przeterminowanych klisz).
 • Długopis w kształcie walca.
 • Czarna farba akrylowa.
 • Uniwersalny klej do kreatywności.
 • Ostry nóż do cięcia пенокартона.
 • Linijka.
 • Cienka igła. Lepiej wziąć igłę do аэрографов lub wewnątrzskórnych wstrzykiwań. Średnica powstałego otworu nie powinna być większa niż 0,4 mm.
 • Drobnoziarnisty papier ścierny.
 • Latarka.

Jak zrobić aparat otworkowy aparat?

fotografia otworkowa-aparat: części składowe
Części składowe fotografia otworkowa-kamery

Zbierz zewnętrzną powłokę

Obudowa kamery będzie się składać z dwóch części: zewnętrznej powłoki i strony z otworem. Zacznij od złożenia zewnętrznej powłoki. Wyciąć potrzebne elementy z пенокартона: tylną powierzchnię, cebula, dno, dwie boczne części i gniazdo głowicy z tyłu.

fotografia otworkowa-aparat: części zewnętrznej powłoki
Części zewnętrznej powłoki

Ustalić wycięte części za pomocą kleju. Zewnętrzna powłoka gotowa.

fotografia otworkowa-aparat: zewnętrzna powłoka
Zewnętrzna powłoka

Zamontować głowicę z tyłu

Aby to zrobić, należy połączyć słuchawkę długopisu z częścią cewki od folii. Należy pamiętać, że regulator z tyłu nie musi być przyklejony. Pozostanie on tylko w przypadku połączenia zewnętrznej powłoki i strony z otworem.

fotografia otworkowa-aparat: głowica z tyłu
Głowica jest z tyłu, wykonane z cewki i długopisu

Zbierz stronę z otworem

Wyciąć przód z otworem na środku, w górnej z dwoma otworami, dolną część, dwie boczne, dwie rozpórki, uszczelkę do recepcji cewki i dwa blokera do folii.

fotografia otworkowa-aparat: części przedniej części aparatu
Części przedniej części aparatu

Połącz wszystkie otrzymane części za pomocą kleju. Strona z otworem gotowa.

fotografia otworkowa-kamera: przednia część aparatu
Przednia część aparatu

Zaznacz recepcji cewkę

Skleić dwie foliowe cewki, tracąc jedną z nich przez otwór w górnej części obudowy z prawej strony. Należy pamiętać, że łączone części cewki należy wyszlifować tak, aby luz między płytami wyniósł 11 mm. Nie przesadzaj z klejem, cewka powinna się obracać.

fotografia otworkowa-aparat: recepcja cewka
Recepcja cewka, wykonane z dwóch cewek od niepotrzebnych folii

Wykonać otwór w kawałku metalu

Do tego celu należy użyć igły do аэрографов lub wewnątrzskórnych wstrzykiwań. Jeśli jest tylko igły do szycia, wybierz najlepszą cienką i wykonać otwór jej końcówki. Podłóż coś pod metal i użyj młoteczek, aby zrobić otwór. Wiele zaleca inny sposób: umieścić igłę w gumki ołówka i wkręcić ją w metal.

Praca krawędzi otworu papierem ściernym. Powstałą płytkę przykleić do przedniej stronie aparatu od wewnątrz pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Otwór w пенокартоне musi być całkowicie zamknięta metalem.

Moda i zainstalować przepustnicę

Wytnij z пенокартона dwie zakrzywione uszczelki, pierścień i strzala. Strzala i uszczelki można wyciąć z okręgu, który zbiega się z pierścieniem wielkości.

fotografia otworkowa-aparat: części migawki
Szczegóły migawki

Przyklej uszczelki i pierścienia do korpusu. Gdy klej wyschnie, spróbuj wstawić zdjęcie. Jeśli idzie zbyt mocno, obrobić krawędzie papierem ściernym.

fotografia otworkowa-aparat: migawka
Migawka aparatu

Skończysz fotografia otworkowa-aparat

Udaj się w ciemnym pokoju i sprawdź za pomocą latarki, czy nie ma pęknięć, przez które może odbywać się światło. Użyj czarną farbę do wypełniania szczelin.

Folia jest dość wrażliwy nośnik, który łatwo zarysować nawet w większych aparatach. Jeśli chcesz uniknąć wad w kadrze, to naklej paski z miękkiej tkaniny na te części kamery, które stykają się z folią.

fotografia otworkowa-kamera: kamera gotowa
Zebrane i gotowy do pracy aparat otworkowy aparat

A teraz wyjąć cewkę z folią i przygotuj się robić zdjęcia na swój pierwszy aparat otworkowy.

Jak wypełnić folię?

Aby zatankować folię, umieścić aparat otworkowy otworem w dół, dolną częścią do siebie. Włóż kasetę tak, aby выпирающая część cewki stanęła między uszczelkami, a płaska strona kasety znajdowała się na górze. Przełóż taśmę do gilzy i zamocować za pomocą taśmy samoprzylepnej. Nie zapomnij o taśmę, gdy będziesz wysnuć z kołowrotka folię z powrotem do kasety.

fotografia otworkowa-aparat: folia
Folia, odnotowana w aparacie

Sprawdź, czy wszystko działa, промотав recepcji cewkę na kilka obrotów. Głowica jest z tyłu przy tym musi się obracać. Podłącz panel przedni z powłoką zewnętrzną aparatu. Fotografia otworkowa jest gotowy do fotografowania.

A jak przewinąć taśmę?

Fotografia otworkowa jest pozbawiony licznika klatek i utrwalacza, który pozwala cofnąć rama, na podstawie jego wymiarów. Liczyć limit pozostałych zdjęć będzie musiał ręcznie, a przewijanie wykonywać na oko. Przewijanie zdjęcia w przybliżeniu równa półtora obrotów recepcji cewki. Dla wygody można umieścić na nim etykietę.

Jak ustalić ekspozycję?

Każdy, kto zna się fotografią, wie, że rozmiar otworu przysłony bezpośrednio wpływa na czas ekspozycji zdjęcia. Im mniejszy otwór, tym dłuższy czas otwarcia migawki. Mając do czynienia z пинхолом, warto przygotować się na długie czekanie: czas ekspozycji będzie bardziej zwykłego. Również na czas ekspozycji wpływa na czułość filmu.

Bądź przygotowany na to, że pierwszy film wyjdzie na pomiar idealnego czasu ekspozycji. Potrzebny jest pomiar światła (można używać światłomierza wbudowanego w inny aparat, lub aplikacji na smartfonie), folia (ISO 200, ISO 100), wyraźny krajobraz dla eksperymentów i cierpliwość.

Można ustawić jedną z tych aplikacji:

 • PinholeMeter. Pomiar światła, przeznaczony do pracy z пинхолом. Wybierz czułość filmu i wartość przysłony i skieruj aparat na to, co chcesz sfotografować. Aplikacja policzy ilość czasu potrzebnego do tworzenia wysokiej jakości zdjęcia.
 • LightMeter. Prosty i wygodny pomiar światła. Wartość czasu otwarcia migawki do пинхола nie uzna, ale pomoże przeprowadzić analogię.

Jeśli przestrzegali instrukcji i udało ci się spełnić wszystkie wymiary (odległość od przedniej ścianki do folii i średnica samego otworu), wartość przysłony swojego pin-hole-aparatu wynosi f/75 f/80. Wiedząc to, można skorzystać z fotografia otworkowa-kalkulator do obliczania czasu otwarcia migawki. Użyj pomiar światła i zebrane na miejscu tabeli do wyszukiwania wzorców.

Jeśli obliczona czas ekspozycji okazało się prawdą, to sprawdź wszystkie dane źródłowe i przelicz wartość przysłony. Wartość przysłony (F —stop) — to odległość od otworu do folii (Focal Length), podzielona przez średnicę otworu (Pinhole Diameter). Jednostka pomiaru dla wszystkich wartości — milimetry.

Jak uzyskać ostre zdjęcia?

Liczony minutami czas ekspozycji zakłada, że aparat należy umieścić na twardej powierzchni lub przymocować do statywu. Pamiętaj, że drgania aparatu podczas otwierania migawki смажет kadr. Dlatego należy zamykać otwór ręką do mocowania kamery na wybranej powierzchni.

fotografia otworkowa-aparat: ruch