Przewidywanie pogody na chmury

Każdy z nas korzysta z tej lub innej meteo internetową, aby dowiedzieć się, co właściwie trzeba będzie zabrać ze sobą do domku i czy warto tam jechać w ogóle. Przy tym, nie wiem jak wy, ale ja rzadko bywam zadowolony z jakości prognoz. Dlatego pamiętajmy-ka cechy naszych przodków i dodać świeże wiedzę naukową z tym, aby zapewnić sobie prognozą nawet tam, gdzie meteo-usługi i pokoju.

Pierzaste chmury nad mostem Golden Gate», Wikipedia.

Dla prognozowania trzeba zrobić kilka kroków, pierwszym z nich powinno być określenie rodzaju chmur. Obecnie w wyglądzie są następujące rodzaje chmur (począwszy od najwyższych):

  • pierzaste (cirrus),
  • cumulus(cumulus),
  • warstwowe (stratus),
  • deszczowe (nimbus).

Ich nazwy mówią same za siebie, dlatego dodam tylko informacje. Pierzaste chmury znajdują się na wysokości od 5 do 14 km, bo składają się głównie z kryształków lodu, deszczowe są już w setkach metrów od ziemi i dlatego zawierają prawie wyłącznie wodę.

W miarę zmniejszania wysokości chmury przechodzą od rodzaju do rodzaju, na liście powyżej, przy czym najniższe, deszczowe chmury, najciemniejsze, ponieważ zatrzymują najwięcej światła.

Upraszczając, można powiedzieć, że im wyższy chmury i разрозненнее chmury, a to już można określić według ich typu, tym bardziej dobry (słoneczna i sucha pogoda nas czeka. Dopilnuj i za ruchem chmur: jeśli ja prawie nie ma — zmiany pogody w najbliższym czasie nie należy się spodziewać. Jednak sama obecność dużej ilości wysokich chmur może świadczyć o tym, że pogoda może się zmienić przez dzień-dwa. Jeśli chmury wyraźnie poruszają się — to świadczy o tym, że zmiany pogody nie za górami. Niskie i gęste chmury prawie na pewno zapowiadają deszcz już dziś, a to niskie ale jasne sterty mineralnej — nie zapowiadają złej pogody, ale warto spoglądać, a nie zbierają, czy są w kupie i nie ciemnieją czy na twoje kłopoty.